VIDEO Mai mulţi morţi şi zeci de răniţi în Odesa, luni, în urma unui atac rusesc cu rachete balistice

Forțele ruse au lansat un atac cu rachete balistice împotriva orașului-port Odesa pe 18 noiembrie, ucigând și rănind oameni. Cel puțin opt persoane au fost ucise și 18 au fost rănite, inclusiv un copil. Patru victime sunt în stare gravă, scrie The Kyiv Independent.
Mircea Filipescu
18 nov. 2024, 15:52
VIDEO Mai mulţi morţi şi zeci de răniţi în Odesa, luni, în urma unui atac rusesc cu rachete balistice

„Rusia au lovit cu o rachetă o clădire rezidențială, o zonă de activitate comercială”, a declarat primarul Hennadii Truhanov pe Telegram. O parcare, o clădire rezidențială, o universitate și o clădire administrativă au fost avariate în urma atacului, a declarat președintele Volodimir Zelenski.

„Acestea nu sunt lovituri aleatorii – acestea sunt lovituri de spectacol. După apeluri și întâlniri cu (președintele rus Vladimir) Putin, după zvonuri false din mass-media despre „abținerea” de la bombardamente, Rusia arată ceea ce o interesează cu adevărat: doar războiul”, a spus Zelenski.

Imaginile publciate pe rețelele socaile arată mașini în flăcări, un bloc distrus și trupuri ale victimelor, întinse pe stradă.

Atacul a avut loc la scurt timp după ce Rusia a lansat una dintre cele mai mari lovituri asupra Ucrainei pe 17 noiembrie și atacuri mortale cu rachete împotriva orașului Sumî peste noapte.

Citeşte şi: Balerin celebru din Rusia mort după ce a căzut de la etajul cinci al unei clădiri

Rusia a declanşat duminică cel mai mare atac cu rachete asupra Ucrainei din ultimele aproape trei luni, omorând şapte persoane şi afectând şi mai mult sistemul energetic al ţării, deja afectat. Ulterior, duminică seara, o rachetă rusească a lovit un bloc de locuinţe din Sumî, în nord-est, omorând 11 persoane, inclusiv doi copii.

Odesa, situată pe coasta Mării Negre, în sudul Ucrainei, găzduiește aproximativ 1 milion de locuitori. Orașul-port a fost vizat în mod repetat de-a lungul războiului de bombardamentele rușilor.

Citeşte şi: Decizia lui Biden de a permite Ucrainei să atace Rusia cu rachete americane ar putea declanşa al Treilea Război Mondial: „Statul ucrainean ar putea încheia în ruine până dimineaţă”

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Românii ar putea scăpa de chinul copiilor după cartea de identitate. Debirocratizare sub amenințarea amenzii
Capital.ro
Prăbușirea UE e aproape. Avertisment din Rusia: Verificați peste patru luni
Playtech.ro
Unde trăiesc bine pensionarii și unde nu le ajung banii. Harta reală a Europei
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Magia lui Gică Hagi: cum a reușit să revitalizeze un jucător considerat terminat: ”Sunt Hagi! Sună-mă când poți”
MediaFlux
Lunea Albă sau a doua zi de Paște. Tradiții și obiceiuri care aduc noroc
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj