Viitori profesori s-au speriat de examenul de titularizare. Aproape 3.000 s-au retras

Peste 2.660 de candidați de la Titularizare s-au retras de la proba scrisă, potrivit Ministerului Educației.
Alina Costache
18 iul. 2024, 18:01
Viitori profesori s-au speriat de examenul de titularizare. Aproape 3.000 s-au retras

Examenul de Titularizare îi sperie pe candidați și îi face să se retragă. Peste 2.660 de candidați au renunțat la proba scrisă după ce au văzut subiectele. 2.059 de candidați s-au retras din motive personale, iar alți 160 de candidați din motive medicale. Proba scrisă de la concursul național de Titularizare 2024 a avut loc miercuri, 17 iulie.

Examenul de Titularizare îi sperie pe viitori profesori. Peste 2.660 de candidați s-au retras

„2.669 de candidați dintre cei prezenți s-au retras în condițiile prevăzute de metodologie (2.509 candidați din motive personale și 160 de candidați din motive medicale). 49 de candidaţi au fost eliminaţi din examen. Dintre aceștia, 11 candidați au fost eliminați pentru fraudă sau tentativă de fraudă și nu vor fi repartizaţi/nu vor putea ocupa posturi didactice/catedre în anul școlar 2024 – 2025. Nu au fost anulate lucrări în centrele de concurs”, se arată în comunicatul Ministerului Educației.

Totodată, mai mult de 4.700 de candidați au absentat de la proba scrisă:  „S-a înregistrat o rată de prezență de 86,48% (superioară cu peste 3%, comparativ cu anul trecut): 31.237 de candidaţi prezenți din totalul celor 35.971 de candidaţi cu drept de participare la această probă. Dintre cei peste 31.200 de candidați prezenți, 5.557 de candidați provin din promoţia de absolvenţi 2024. Au absentat 4.734 de candidați.”, mai menționează sursa citată.

În acest an, cele 28.519 lucrări trimise spre centrele de profil urmează să fie evaluare prin intermediul platformei digitalizare, iar numărul de lucrări din acest an este în creștere cu mai mult de 16%, comparatic cu anul anterior.

Rezultatele se afișează pe 23 iulie

Candidații urmează să afle rezultatele la examen pe data de 23 iulie 2024, iar acestea vor fi afișate la sediile inspectoratelor școlare și pe site-ul dedicat examenului. Contestațiile pot fi depuse la sediile inspectoratelor județene sau prin mijloace electronice pe data de 23 iulie și până pe 24 iulie, până la ora 12:00.

Citește și: Titularizare 2024. Ce trebuie să știe candidații despre proba scrisă a concursului național pentru ocuparea posturilor vacante

Ulterior, rezultatele finale vor fi afișate la sediile inspectoratelor școlare județene și pe site pe data de 31 iulie.

Citește și: STUDIU – Reducerea timpului petrecut de copii în fața ecranelor îmbunătățește comportamentul și sănătatea mintală a acestora. Cât timp pe săptămână trebuie să aibă acces la telefon sau tabletă

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Ei sunt sportivii care participă la Survivor România 2026! Au scris istorie, dar acum vor să depășească și provocările din Republica Dominicană
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Iubitul Rodicăi Stănoiu rupe tăcerea după decizia INML. Cine ar fi internat-o pe fosta ministră la Psihiatrie. Erau sau nu căsătoriți?
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensii tăiate pentru o mare categorie de români. Cine sunt cei vizați de proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”