Hagi i-a pus piedică naşului Becali, în lupta pentru titlu, în Liga 1. Viitorul-FCSB 2-2

Campioana Viitorul Constanţa a remizat pe teren propriu, scor 2-2, cu liderul la zi al Ligii 1, FCSB, în primul meci din etapa a doua a play-off-ului. Jucătorii lui Hagi au condus cu 2-0 până aproape de finalul primei reprize.

21 apr. 2018, 15:40

VIITORUL FCSB 2-2. Viitorul a dominat prima repriză a meciului, deschizând scorul prin Ionuţ Vînă, care l-a învins pe portarul oaspeţilor, Cristian Bălgrădean, cu un şut spectaculos de la aproximativ 25 m. Campioana en titre şi-a majorat avantajul în minutul 36, prin Cristian Gavra, care a introdus balonul în plasă din interiorul careului.

FCSB a redus din handicap în finalul primei reprize, în urma autogolului portarului Valentin Cojocaru, iar apoi a restabilit egalitatea după pauză, prin Constantin Budescu, playmaker-ul roş-albaştrilor executând perfect o lovitură liberă, în minutul 56.

Partea secundă a întâlnirii a aparţinut bucureştenilor, care au irosit câteva bune ocazii de a marca, cea mai importantă dintre ele în minutul 69, când Filipe Teixeira a trimis balonul în bară.

În urma acestui rezultat, FCSB, liderul clasamentului, s-a distanţat la trei puncte de ocupanta locului secund ,CFR Cluj, care va juca duminică, în deplasare, cu Poli Iaşi.

VIITORUL: Cojocaru – Mladen, Țâru, Ghiță, Cr. Ganea – Cicâldau, T. Băluță, Vînă – Mățan, Gavra, I. Hagi. Antrenor: Gheorghe Hagi.

FCSB: Bălgrădean – Benar, Planic, Bălașa, Momcilovic – Pintilii, Ov. Popescu – Man, Budescu, Fl. Tănase – Alibec. Antrenor: Nicolae Dică.