Viitorul proprietar al Oltchim va fi cunoscut cel mai probabil în iarnă

Viitorul proprietar al Oltchim va fi cunoscut cel mai probabil în această iarnă, iar procesul de privatizare al entităţii Oltchim II se va prelungi până în primăvara anului viitor, au declarat marţi reprezentanţii combinatului.
Filip Stan
01 oct. 2013, 14:37
Viitorul proprietar al Oltchim va fi cunoscut cel mai probabil în iarnă

Potrivit conducerii Oltchim, după ce vor intra în contul combinatului creditele de la Piraeus Bank, Transilvania Bank şi suma după vânzarea secţiei Ramplast, se va trece la etapa înfiinţării entităţii Oltchim II, o societate nouă, degrevată de datorii şi care va fi scoasă la privatizare, informează Agerpres.

„Sumele propuse pentru a intra în contul combinatului sunt aproximativ 6 – 6,5 milioane de euro de la Piraeus, 2 – 2,5 milioane de la Transilvania Bank şi să sperăm că în jur 6 – 7 milioane după vânzarea Ramplast. Aceşti bani vor fi folosiţi pentru recapitalizarea Oltchim în sensul de a porni anumite secţii, de a achiziţiona materii prime pentru procesul de producţie şi cel mai important aspect, pentru înfiinţarea Oltchim II. Valoarea acestei societăţi se ridică la 274 de milioane de euro. Oltchim II cuprinde secţiile funcţionale, electroliza I şi II, PVC, monomerii, platforma Bradu etc. Oltchim I va rămâne cu datoriile şi cu instalaţiile care nu au nicio perspectivă de repornire şi care nu au mai fost folosite de mult timp”, a declarat liderul sindicatului Victoria, Corneliu Cernev.

Procesul de privatizare al Oltchim II se va întinde pe o perioadă de cel puţin 30 de zile, iar reprezentanţii combinatului spun că „cel mai sigur acesta se va face prin negociere directă cu cei interesaţi de achiziţionarea acestuia şi probabil că în iarnă se va cunoaşte viitorul proprietar de la Oltchim, dar finalizarea procesului va avea loc în primăvară”.

În afara ruşilor de la Oil Trade Gas, care au avut discuţii cu OMW pentru rafinăria Arpechim, restul companiilor interesate de Oltchim nu au menţionat nimic de activul de la Piteşti.

În ceea ce priveşte Oltchim I, acesta va fi valorificat de creditori pentru a fi recuperate datoriile, după care va fi declarat faliment, au mai spus reprezentanţii combinatului.

Oltchim este cel mai mare agent economic din Vâlcea, unde lucrează peste 2.300 de salariaţi. Acesta se află începând din luna ianuarie în insolvenţă.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cristi Borcea anunță o mare catastrofă pentru România. A investit 35 de milioane de euro, iar acum regretă
Capital.ro
Doliu în România! A murit un fost antrenor al naţionalei şi al echipei Steaua Bucureşti. Lasă în urmă o moştenire impresionantă
Playtech.ro
Cât câștigă un farmacist la Farmacia Tei în 2026. Rețeaua se extinde și caută personal
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Rusia, pregătită să atace NATO până în 2029. Informații de la vârful armatei germane
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi