Viitorul s-a calificat în turul al doilea din UEFA Youth League

Viitorul s-a calificat, miercuri, în turul al doilea al competiției de fotbal UEFA Youth League, secțiunea rezervată campioanelor naționale de juniori Under 19, după ce a învins echipa belarusă FC Minsk cu scorul de 5-1 (0-1) la Ovidiu, în manșa secundă a primului tur preliminar.

21 oct. 2015, 17:50

Viitorul, echipa antrenată de Vasile Mănăilă, terminase la egalitate, 2-2, în prima manșă, și a obținut calificarea în faza următoare grație unei reprize secunde de excepție. Viitorul a fost condusă la pauză cu 1-0, gol marcat de Valeri Gromîko (29), dar a punctat de cinci ori în repriza a doua, prin Răzvan Marin (54 — penalty, 86), Robert Grecu (61), Florinel Coman (62, 69), oaspeții terminând meciul cu doi jucători eliminați (Gromîko și Ivanov).

În turul al doilea, FC Viitorul va da piept cu campioana Cehiei, FK Pribram, care s-a impus cu 2-0 (acasă) și 2-1 (deplasare) în fața echipei Zimbru Chișinău.

Învingătoarea va juca în play-off (pe 9/10 februarie, în manșă unică), acasă, cu o echipă clasată pe locul secund în grupele Youth League, secțiunea Champions League.

FC Viitorul — FC Minsk 5-1 (0-1)
Au marcat: Răzvan Marin (54 — penalty, 86), Robert Grecu (61), Florinel Coman (62, 69), respectiv Valeri Gromîko (29).

Viitorul: 1. Arpad Tordai — 2. Tiberiu Căpușă, 5. Virgil Ghiță, 6. Szabolcs Kilyen, 3. Dan Panait — 4. Dragoș Nedelcu (7. Robert Grecu, 46) — 14. Alexandru Trancă, 18. Răzvan Marin — 8. Carlos Casap (19. Cristian Ene, 55), 9. Florinel Coman, 10. Alexandru Cicâldău (11. Adrian Dumitrescu, 83). Antrenor: Vasile Mănăilă.
Rezerve neutilizate: 12. Cosmin Dur-Bozoancă — 22. Victor Rogoza, 15. Paul Iacob, 17. Mircea Manole.

Minsk: 71. Jemal Kurșubadze — 2. Aleksei Ivanov, 20. Albert Kapski, 4. Artem Dilevski, 18. Aleksei Nikulin — 11. Iuri Loveț (căpitan), 6. Aleksei Tarakanov (7. Nikita Nikolaevici, 74) — 17. Ivan Bahar, 8. Valeri Gromîko, 9. Dmitri Besmertnîi (21. Matvei Filatov, 88) — 10. Evgheni Șevcenko. Antrenor: Aleksandr Luhvici.
Rezerve: 19. Pavel Golovenko — 14. Petr Kazanțev, 3. Nikita Makarov, 15. Arseni Konțedailov, 5. Artem Vasiliev.

Arbitru: Vasilis Dimitriou; arbitri asistenți: Charlambos Georgiou, Nikos Egglezou (toți din Cipru); arbitru de rezervă: Claudiu Cornel Marcu (România)

Cartonașe galbene: Ivanov (7, 72), Dilevski (44), Kurșubadze (54), Șevcenko (66), Cicâldău (79).

Cartonașe roșii: Gromîko (67), Ivanov (72).