Viktor Orban a ajuns în România. Sâmbătă se semnează un acord extrem de important pentru independenţa energetică a României

Preşedintele din Azerbaidjan şi premierii din Ungaria şi Georgia au ajuns deja în România. Acordul cvadrilateral interguvernamental va oferi cadrul financiar şi tehnic pentru realizarea proiectului cablului submarin de transport de energie electrică din surse regenerabile între România şi Azerbaidjan.
Filip Stan
16 dec. 2022, 21:40
Viktor Orban a ajuns în România. Sâmbătă se semnează un acord extrem de important pentru independenţa energetică a României

Viktor Orban a ajuns deja  în România. De atfel, cea mai mare parte a înalţilor oficiali care vor participa, sâmbătă, la semnarea Acordului între guvernele Republicii Azerbaidjan, Georgia, Ungaria şi România privind Parteneriatul Strategic în domeniul dezvoltării şi transportului energiei verzi au ajuns deja în România, fiind întâmpinaţi la aeroport de către ministrul Energiei, Virgil Popescu.

”Welcome to Romania! Bun venit în România: E.S. Ilham ALIYEV, Preşedintele Republicii Azerbaidjan; E.S. Irakli GARIBASHVILI, Prim-ministru Georgia, şi E.S. Viktor ORBÁN, Prim-ministru, Ungaria”, a scris, vineri seară, pe Facebook, ministrul Energiei, Virgil Popescu.

Veste bună pentru unguri! Guvernul condus de Viktor Orban a prelungit plafonarea preţurilor la produsele alimentare
Acesta i-a întâmpinat la aeroport pe oficialii care vor participa, sâmbătă, la Palatul Cotroceni, la semnarea Acordului între guvernele Republicii Azerbaidjan, Georgia, Ungaria şi România privind Parteneriatul Strategic în domeniul dezvoltării şi transportului energiei verzi.

Acordul va fi semnat de preşedintele Republicii Azerbaidjan, Ilham Aliyev, prim-ministrul Georgiei, Irakli Garibashvili, prim-ministrul României, Nicolae Ciucă, şi prim-ministrul Ungariei, Viktor Orban. La eveniment vor lua parte preşedintele Klaus Iohannis şi preşedintele Comisiei Europene, Ursula von dey Leyen.

Potrivit Administraţiai Prezidenţiale, Acordul se fundamentează pe interesele celor patru state legate de consolidarea securităţii energetice naţionale şi regionale şi a conectivităţii în bazinul Mării Negre, diversificarea surselor de aprovizionare, valorificarea potenţialului de producere a energiei regenerabile din zona caspică şi creşterea ponderii energiei regenerabile în mixul energetic naţional, precizează Administraţia Prezidenţială.

Viktor Orban şi președinta CE, Ursula von der Leyen, vin în România pe 17 decembrie. Este prima vizită a premierului Ungariei după discursul rasist de la Tuşnad, taxat de preşedintele Iohannis
Acordul cvadrilateral interguvernamental va oferi cadrul financiar şi tehnic pentru realizarea proiectului cablului submarin de transport de energie electrică din surse regenerabile între România şi Azerbaidjan, via Georgia şi Marea Neagră, şi, ulterior, pentru transportul acestei energii către Ungaria şi restul Europei, prin sistemul european de transport.

Proiectul cablului submarin de transport de energie electrică prin Marea Neagră face parte din acordurile în domeniul energiei convenite între Uniunea Europeană, reprezentată de Comisia Europeană, şi Republica Azerbaidjan, acesta fiind, în acelaşi timp, un proiect tip flagship pentru Georgia, ca parte a strategiei EU Global Gateway.

Premierul maghiar Viktor Orban se află în relații bune cu regimul de la Kremlin.

Venirea acestuia în România are loc după mai multe scndaluri diplomatice între București și Budapesta.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Dinamo, aproape de tragedie în Vinerea Mare! „Câinii” au scăpat ca prin minune de un accident aviatic. Video
Capital.ro
Românii ar putea să-și recupereze banii de la bancă. Decizia care se pregătește în România privind dobânzile
Playtech.ro
Câte calorii are un ou roșu, o felie de cozonac și o porție de miel. Tabel complet. Cât îngrașă masa de Paște într-o singură zi
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Giovanni Becali a dat cărțile pe față în privința morții lui Mircea Lucescu: ”Nu se mai putea vindeca”
MediaFlux
Singurul mall din București deschis de Paște în 2026. Unde mergem când ne plictisim de ouă, drob și pască
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj