Violenţe în Hong Kong. Zeci de manifestanţi arestaţi

Mai mulţi manifestanţi prodemocraţie au fost arestaţi în primele ore ale zilei de miercuri la Hong Kong după ciocniri cu poliţia, cele mai violente de la începutul manifestaţiilor în urmă cu două săptămâni, a constatat un jurnalist de la AFP.
Alina Costache
15 oct. 2014, 09:09
Violenţe în Hong Kong. Zeci de manifestanţi arestaţi

Zeci de manifestanţi din Hong Kong au fost arestaţi după ciocniri cu poliţiştii, cele mai violente de la începutul manifestaţiilor.

Zeci de poliţişti au fost implicaţi în violenţele cu protestatarii prodemocraţie. Aceştia încercau să apere baricadele instalate pe o stradă din apropierea sediului Guvernului. Poliţiştii au încercat să-i îndepărteze pe oameni şi chiar i-au stropit cu gaze lacrimogene.

Militanţii au decis să ocupe strada, după ce autorităţile au evacuat o altă cale blocată. Ei susţin că vor continua să ocupe străzile până când vor reuşi să ajungă la un dialog cu liderii din Hong Kong.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Ladislau Boloni riscă să fie, din nou, pus la zid. Legendarul antrenor ține la loc de cinste semnătura lui Nicolae Ceaușescu
Capital.ro
Ultima dorință a lui Traian Băsescu. Ce își dorește fostul președinte al României
Playtech.ro
Cum se împarte o locuință între frați vitregi: ce spune legea
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Fetița căzută în lacul din parcul Nicolae Romanescu din Craiova, salvată de un cetățean din India! Olguţa Vasilescu spune că va primi titlul de cetăţean de onoare
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend