Violenţele din Ucraina s-au soldat cu cel puţin 24 de morţi în 24 de ore VIDEO

Cel puțin 24 de persoane au fost ucise în ultimele 24 de ore în estul Ucrainei, unde rebelii proruși au lansat o 'nouă ofensivă majoră', potrivit Kievului, în apropiere de localitatea Mariinka, situată la aproximativ 20 de km de Donețk, fief al separatiștilor proruși, conform unui bilanț al autorităților ucrainene și separatiste dat publicității joi, citat de AFP.
Filip Stan
04 iun. 2015, 08:57
Violenţele din Ucraina s-au soldat cu cel puţin 24 de morţi în 24 de ore VIDEO

După cum a declarat un reprezentant al autoproclamatei ‘republici populare’ Donețk, Eduard Bassurin, citat de agenția oficială de presă a separatiștilor DAN, 14 rebeli și cinci civili și-au pierdut viața în urma intensificării ostilităților. La rândul său, Iuri Biriukov, un consilier apropiat președintelui ucrainean Petro Poroșenko, a indicat într-o postare pe pagina sa de Facebook că un număr de cinci soldați ucraineni au fost uciși.

Separatiștii, despre care Kievul spune că au încercat să avanseze miercuri la Mariinka, localitate aflată sub controlul trupelor ucrainene, au atribuit intensificarea luptelor părții ucrainene, pe care o acuză de ‘diversiune’ înaintea unei ofensive majore la Lugansk.

Citeşte şi Rebelii din Ucraina atacă trupele guvernamentale cu artilerie grea. Cel puţin cinci morţi

Acestea sunt cele mai importante confruntări de când rebelii au preluat controlul asupra nodului feroviar strategic de la Debalțevo, la jumătatea distanței dintre bastioanele separatiste Donețk și Lugansk, la scurt timp după intrarea în vigoare a încetării focului la 15 februarie.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gică Hagi schimbă tot la naționala României! A început munca de selecționer: “A vorbit deja cu câțiva jucători!” Când va fi prezentat oficial de FRF
Capital.ro
Adoptarea euro. 91% din numerarul național a fost retras. Anunț oficial al Băncii Naționale a Bulgariei
Playtech.ro
Cine are prioritate când două mașini virează stânga. Situația care creează confuzie în trafic
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în județul Mureș! Două fetițe, de 4 și 5 ani, au dispărut din curtea locuinței, iar autoritățile solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea lor
iamsport.ro
Acord pentru ca Ion Țiriac să investească la Brașov. Suma este considerabilă
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj