Viorel Hrebenciuc şi Tudor Chiuariu scapă de controlul judiciar în dosarul retrocedărilor ilegale de păduri

Înalta Curte de Casaţie și Justiţie a decis miercuri revocarea măsurii controlului judiciar în cazul mai multor inculpaţi din dosarul retrocedărilor ilegale de păduri, printre care se află fostul deputat Viorel Hrebenciuc, fostul ministru Tudor Chiuariu și fostul deputat Ioan Adam.
Filip Stan
06 iul. 2016, 09:47
Viorel Hrebenciuc şi Tudor Chiuariu scapă de controlul judiciar în dosarul retrocedărilor ilegale de păduri

De control judiciar au scăpat și Andrei Hrebenciuc (fiul lui Viorel Hrebenciuc), Adam Crăciunescu (fost director Romsilva), Lorand Andras Ordog (judecător la Tribunalul Covasna), Paltin Gheorghe Sturdza (beneficiarul retrocedării), Iosif Kadas, Constantin Bengescu, Sorin Ion Iacob și Ioan Mătășel.

Decizia instanţei este definitivă.

Viorel Hrebenciuc a fost trimis în judecată în ianuarie 2015 pentru săvârșirea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat, trafic de influenţă și spălare a banilor. El a stat cinci luni în arest preventiv (octombrie 2014 — martie 2015) și trei luni în arest la domiciliu (martie — iunie 2015), fiind apoi pus sub control judiciar, arată Agerpres.

În același dosar, fostul deputat Ioan Adam este acuzat de instigare la abuz în serviciu, constituirea unui grup infracţional organizat, cumpărare de influenţă (3 infracţiuni), iar fostul ministru al Justiţiei Tudor Chiuariu este judecat pentru constituire a unui grup infracţional organizat, trafic de influenţă și spălarea banilor.

De asemenea, au fost trimiși în judecată Lorand Andras Ordog, judecător în cadrul Tribunalului Covasna, Paltin Gheorghe Sturdza (beneficiarul retrocedării), Iosif Kadas, Constantin Bengescu, Andrei Hrebenciuc, Sorin Ion Iacob, Jănică Poenaru, Ioan Gheorghe Varga, Daniel Constantin Călugăr, Ioan Mătășel, Gabriela Rodica Zaharia, Anca Roxana Adam (soţia deputatului Ioan Adam, judecătoare la Tribunalul Brașov), Iulian Durlan (primar al comunei Căiuţi, judeţul Bacău), Adam Crăciunescu (directorul general Romsilva).

Acuzaţiile se referă la retrocedarea ilegală a 43.227 hectare teren forestier în judeţul Bacău în favoarea lui Paltin Sturdza și în defavoarea Romsilva.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Cu cât vinde Dan Șucu o vilă de 5 camere în Pipera. Suma neașteptată cerută de patronul Rapidului
Capital.ro
Elena Udrea, anunț de ziua ei de naștere: Adevăratele chemări nu se termină până nu se împlinesc! Ce decizie a luat
Playtech.ro
Tradiții și obiceiuri în a doua zi de Crăciun 2025. Ce este bine să faci pentru belșug și prosperitate
Adevarul
Visul italian din Toscana, la preț de garsonieră în Cluj. Domeniul are o vilă istorică, piscină, livadă de măslini și o vie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Cum pot rămâne românii fără pensii în 2026. O greșeală îi poate costa scump
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend