Viorica Dăncilă: Datele prezentate de INS arată că suntem al doilea stat din UE privind creşterea economică

Premierul Viorica Dăncilă a afirmat, miercuri, că datele prezentate de Institutul Naţional de Statistică şi Comisia Naţională pentru Strategie şi Prognoză arată că România este al doilea stat din UE şi îi contrazic pe reprezentanţii Opoziţiei care au afirmat că economia este "în prăbuşire".
Iulian Tudor
14 aug. 2019, 15:33
Viorica Dăncilă: Datele prezentate de INS arată că suntem al doilea stat din UE privind creşterea economică

„Cei care au spus că România are o mare problemă economică, că, efectiv, suntem în prăbuşire au fost contrazişi de datele date astăzi de Institutul Naţional de Statistică şi Comisia Naţională pentru Strategie şi Prognoză care au arătat faptul că suntem al doilea stat din Uniunea Europeană ca şi creştere economică. Sunt curioasă, cei din Opoziţie, cei care, de fapt, cred că-şi doresc să ne prăbuşim pentru a câştiga capital electoral ce vor spune când cifre oficiale contrazic ceea ce ei au afirmat în spaţiul public”, a declarat Dăncilă, după ce a participat la şedinţa Comitetului Executiv Judeţean al PSD Suceava.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Se închid conturile bancare. Clienții primesc notificare de la bancă, chiar dacă nu au încălcat regulile și nu au datorii. Unde se întâmplă asta
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend