Viorica Dăncilă, despre numirea lui Kovesi: Preşedintele nu ar susţine o altă persoană cu aceleaşi probleme

Premierul Viorica Dăncilă a declarat, sâmbătă, legat de faptul că preşedintele Klaus Iohannis ar fi discutat cu preşedintele Franţei despre susţinerea Laurei Codruţa Kovesi pentru şefia Parchetului European, că există semne de întrebare legate de activitatea lui Kovesi, pentru care a fost demisă. Ea crede că şeful statului nu ar susţine o altă persoană cu aceleaşi probleme.
Iulian Enache
20 iul. 2019, 10:41
Viorica Dăncilă, despre numirea lui Kovesi: Preşedintele nu ar susţine o altă persoană cu aceleaşi probleme

„Eu mi-am spus punctul de vedere. Atât timp cât o persoană are anumite semne de întrebare pentru activitatea sa, în momentul în care a fost demisă pentru activitatea pe care a desfăşurat-o, eu cred că trebuie să-şi lămurească mai întâi aceste aspecte. Mai mult decât atât, aş întreba dacă domnul preşedinte Iohannis ar susţine o altă persoană care ar avea aceleaşi probleme. Nu cred că ar face acest lucru şi este clar că acest suport este ţintit doar către doamna Laura Codruţa Kovesi”, a afirmat Dăncilă într-o conferinţă de presă la Târgu Mureş.

Ea a adăugat că s-ar fi bucurat dacă şeful statului ar fi vorbit cu preşedintele Macron despre viitorul portofoliu de comisar european pentru România.

„M-aş fi bucurat dacă domnul preşedinte ar fi vorbit cu domnul preşedinte Macron şi cu alţi omologi ai domniei sale despre portofoliul viitor pentru România, despre lucruri care să nu fie referitoare la o singură persoană şi care să privească România şi ceea ce putem obţine pentru România în perioada următoare”, a adăugat Dăncilă. 

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Denis Popescu concurează la Roma şi peste două zile are examenul de licenţă: „Dimineaţa învăţ, seara învăţ, dar mai am o săptămână şi termin!”. Video
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Vladimir Putin este în doliu. A murit una dintre cele mai dragi persoane din viața lui
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?