Viorica Dăncilă l-a sunat pe Klaus Iohannis să-l întrebe dacă numeşte miniştrii propuşi. Ce a răspuns preşedintele

Premierul Viorica Dăncilă l-a sunat luni pe președintele Klaus Iohannis şi i-a cerut explicaţii despre propunerile de miniștri avansate, informează România TV. Şeful statului i-a promis că îi va răspunde în curând.
Iulian Tudor
02 sept. 2019, 09:10
Viorica Dăncilă l-a sunat pe Klaus Iohannis să-l întrebe dacă numeşte miniştrii propuşi. Ce a răspuns preşedintele

„Am vorbit cu domnul preşedinte şi mi-a spus că legat de cele trei propuneri pe care le-am făcut pentru portofoliile ALDE îmi va da un răspuns într-un timp scurt. Nu mi-a spus nici că acceptă, nici că nu acceptă. Mi-a spus că într-un interval de timp scurt va veni cu un răspuns. Aşteptăm în timpul relativ scurt”, a afirmat Dăncilă, la Parlament”, a declarat Viorica Dăncilă luni, la Parlament.

Întrebată dacă Guvernul este blocat, Dăncilă a răspuns: „Nu este blocat Guvernul, Guvernul funcţionează. Vedem, şedinţa de Guvern o avem ori miercuri, ori joi, deci sperăm ca până atunci să avem un răspuns”.

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat vinerea trecută decretele de eliberare din funcţie a miniştrilor care şi-au depus demisia din guvern, Graţiela Gavrilescu, ministrul Mediului, Anton Anton, ministrul Energiei, şi Viorel Ilie, ministrul pentru Relația cu Parlamentul, dar nu a aprobat propunerile de înlocuire a lor, înaintate de premierul Viorica Dăncilă: Niculae Bădălău, propus interimar la Ministerul Energiei, Ioan Deneș la Mediu și Radu Oprea pentru Relația cu Parlamentul.

Şeful statului anunţase încă de miercuri că va respinge toate propunerile trimise de Viorica Dăncilă pentru portofoliile de la Justiție, Educație, Interne și cele două posturi de vicepremier.

Citeşte şi: Klaus Iohannis a aprobat demisiile miniştrilor ALDE. Preşedintele nu a dat niciun răspuns în privinţa propunerilor premierului

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Daniel Pancu rupe tăcerea despre despărţirea de CFR Cluj: “O să plătesc clauza!”. S-a enervat în direct: “Trebuie să iau prima de Europa în iunie, nu peste doi ani”
Capital.ro
Ministerul Muncii schimbă regulile pentru orele suplimentare. Bugetarii care vor primi spor de până la 100%
Playtech.ro
Ce salarii sunt la McDonald’s în 2026. Calcule cu tot cu sporuri, compania face angajări
Adevarul
Orașul în care stațiile de metrou arată ca niște palate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat blatul care o făcea pe FCSB campioană. Dezvăluire în direct: ”El făcea prețurile”
MediaFlux
Horoscop 26 mai. Mai multe uși se închid azi. Fiecare zodie trebuie să-și activeze lecția karmică
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi