Viorica Dăncilă şi-a depus candidatura pentru alegerile prezidenţiale din noiembrie. Liderul PSD, aştept de susţinători la BEC

Viorica Dăncilă şi-a depus candidatura la alegerile prezidențiale din noiembrie. Echipa Vioricăi Dăncilă a strâns peste un milion de semnături pentru această candidatură, iar dosarele cu dovada susținerii au fost depunse joi la Biroul Electoral Central. 
Alina Costache
19 sept. 2019, 08:48
Viorica Dăncilă şi-a depus candidatura pentru alegerile prezidenţiale din noiembrie. Liderul PSD, aştept de susţinători la BEC

Viorica Dăncilă a ajuns la ora 12 la Biroul Electoral Central şi a fost aşteptată de zeci de oameni, susţinători şi protestatari. 

„Am convingerea că românii îşi doresc un altfel de preşedinte, că îşi doresc un preşedinte care să iubească România şi pe români, am convingerea că avem nevoie de echilibru în această ţară. Avem nevoie de un preşedinte activ care să fie de fiecare dată în mijlocul oamenilor, un preşedinte care să respecte Constituţia şi care să aibă în vedere o relaţie interinstituţională corectă cu Parlamentul. Am convingerea că avem nevoie de preşedinte care să susţină un pact pentru bunăstarea românilor”, a declarat Viorica Dăncilă, la BEC.

Candidaţii la alegerile prezidenţile din 2019 îşi pot depune dosarele la BEC până cel mai târziu în 22 septembrie la ora 24.00. În 12 octombrie va începe campania electorală, iar în 10 noiembrie este programat primul tur de scutin al alegerilor prezidenţiale. Cel de-al doilea tur de scrutin, în care vor intra primii doi candidaţi clasaţi, va avea loc în 24 noiembrie.

Până acum şi-a mai depus candidatura la prezindenţiale preşedintele Dreptei Liberale, Viorel Cataramă. El a anunţat că a strâns peste 230.000 de semnături.

Tot astăzi este aşteptat să-şi depună candidatura alegerile pentru Cotroceni şi Theodor Paleologu, candidatul PMP.

Klaus Iohannis, actualul preşedinte susţinut de PNL, şi liderul USR Dan Barna au anunţat că îşi vor depune candidatura în data de 20 septembrie. Sâmbătă este aşteptat la BEC şi Mircea Diaconu, candidat susţinut de ALDE şi Pro România.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Video. Golgheterul SuperLigii inventat de Gică Hagi, „dublă” cu Real Madrid! Atacantul a marcat două goluri în ultimele 8 minute și i-a eliminat pe „galactici” din Cupa Spaniei
Capital.ro
Reguli la bloc. Asociația de proprietari e obligată să repare sau să ramburseze banii pe reparații. Locatarii nu trebuie să achite totul singuri
Playtech.ro
Singura literă din alfabet cu care nu se încheie niciun cuvânt în limba română. Nu este vorba despre w sau y
Adevarul
Avionul lui Netanyahu părăsește Israelul, iar SUA evacuează o bază militară din Orientul Mijlociu . „Intervenția militară” a lui Trump în Iran este „posibilă în următoarele 24 de ore”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Crește alocația de hrană pentru copii și bătrâni. Ministerul Muncii anunță mai mulți bani pentru serviciile sociale
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend