VIRUSUL ZIKA. Riscul de răspândire în Europa este scăzut pe timpul iernii

Riscul de intrare în Europa a virusului Zika a crescut, dar probabilitatea de a se propaga pe continent în timpul iernii este "extrem de redusă", se afirmă într-un comunicat difuzat vineri, la Copenhaga, de Biroul Regional pentru Europa al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), transmite EFE.
Filip Stan
29 ian. 2016, 20:01
VIRUSUL ZIKA. Riscul de răspândire în Europa este scăzut pe timpul iernii

Virusul Zika se transmite prin înțepătura țânțarului Aedes aegypti și se pare că este periculos în cazul femeilor însărcinate, putând provoca grave malformații congenitale la fetuși. Infecția cu virusul Zika poate genera febră, erupții cutanate, înroșirea ochilor și dureri musculare.

„Țânțari Aedes se găsesc în mai multe țări europene, în special în zona mediteraneeană, dar condițiile climaterice actuale nu sunt propice pentru activitatea lor”, a explicat OMS, atrăgând însă atenția că, începând din primăvară, odată cu încălzirea vremii, aceste insecte vor găsi mai multe zone de reproducere și, prin urmare, riscul de contaminare va crește.

Deocamdată, virusul se răspândește mai ales pe continentul american, „iar statele europene ar trebui să fie pregătite să depisteze și gestioneze infecțiile cu virusul Zika de la călătorii care sosesc din țările afectate”, menționează organizația.

Un comitet de urgență referitor la virusul Zika a fost convocat de OMS pentru 1 februarie.

Citeşte şi Vaccinul împotriva virusului Zika va putea fi realizat abia peste câţiva ani

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Răspunsul aiuritor al șefei Centrului de Sănătate Mintală, după ce a cheltuit 40.000 de lei pe telefoane iPhone 17 și Samsung S25: ”Consumă mai puțină energie”
Capital.ro
Românii cu pensii private obligatorii trebuie să verifice! Sistemul funcționează la nivel național
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Alertă în SUA: Trump a vrut să acceseze arma nucleară. Cine a reușit să-l oprească
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara