Vlad Pascu nu va fi judecat pentru omor calificat, ci pentru ucidere din culpă

Vlad Pascu, cel care a ucis cu mașina doi tineri la 2 Mai, va fi judecat pentru ucidere din culpă. Aceasta este decizia Judecătoriei Mangalia
Alina Costache
14 iun. 2024, 14:22
Vlad Pascu nu va fi judecat pentru omor calificat, ci pentru ucidere din culpă

Vlad Pascu, tânărul care a provocat tragicul accident de la 2 Mai, unde două persoane și-au pierdut viața scapă de încadrarea juridică pentru omor calificat. Judecătoria Mangalia a respins, vineri, 14 iunie, ca fiind nefondată cererea de schimbare a încadrării juridice din ucidere din culpă în omor calificat. Noul termen de judecată în acest dosar a fost stabilit pentru data de 21 iunie, la ora 10:00.

Vlad Pascu nu va fi judecat pentru omor calificat

„Judecătoria Mangalia (…) respinge ca neîntemeiată cererea de schimbare a încadrării juridice formulată de părţile civile Olariu Mihaela, Olariu Valentin, Olariu Maria – Selena, Olariu Maria, Olariu Marin, Tănase Andreea, Dinu Gabriela, prin avocat Ganea Daniela. Repune cauza pe rolul instanţei şi fixează termen de judecată la data de 21.06.2024, ora 10,00, cu citarea părţilor şi a martorului Radu Gabriel, propus de părţile civile, inclusiv telefonic. Cu cale de atac o dată cu fondul cauzei. Pronunţată prin punerea prezentei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei, astăzi 14.06.2024”, se arată în soluţia pe scurt dată de Judecătoria Mangalia.

Citește și: Detalii de groază ale tatălui Robertei, fata ucisă de Vlad Pascu la 2 Mai: „Mi-au spus de la pompe funebre că dacă o îmbrăcăm, ies oasele din ea”

La termenul anterior de judecată, pe 7 iunie, timp de mai multe ore au fost audiaţi părinţii victimelor, alte rude ale acestora, precum şi martori.

Citește și: Reacția Spitalului Floreasca după ce s-a aflat că un farmacist îi furniza lui Vlad Pascu droguri: „Nu s-au sesizat lipsuri din gestiune”

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Gigi Becali, comparație inedită între FCSB și Dinamo: „Ei valorează 10 milioane de euro!”
Capital.ro
Decizie pentru asociațiile de proprietari. Înalta Curte a schimbat legea. Cum se calculează dobânda pentru pagube
Playtech.ro
Ce verifică examinatorul la examenul pentru permisul de conducere: detaliile care te lasă pieton
Adevarul
Moartea lui Jeffrey Epstein, anunțată pe un forum de discuții cu 38 de minute înainte de anunțul oficial. FBI caută de peste șase ani autorul postării
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Dinamovistul nelipsit de la meciurile ”câinilor” a ajuns să lucreze într-o fabrică din Anglia după ce a fost arestat de DIICOT: ”Acolo se injecta carnea cu steroizi”
MediaFlux
Oficialul român care l-a sfidat pe Putin, chiar la Moscova. Gestul făcut pe un pod din Rusia
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj