Vlad Pascu rămâne în arest preventiv încă 60 de zile. Decizia este definitivă

Vlad Pascu, condamnat la sfârşitul lunii ianuarie la 10 ani de închisoare pentru accidentul de la 2 Mai, în urma căruia doi tineri şi-au pierdut viaţa, rămâne în arest preventiv pentru următoarele 60 de zile, a decis, joi, Curtea de Apel Constanţa.
Alina Costache
27 mart. 2025, 14:43
Vlad Pascu rămâne în arest preventiv încă 60 de zile. Decizia este definitivă

Vlad Pascu rămâne după gratii. Curtea de Apel Constanţa a decis, joi, să menţină măsura arestării preventive pentru Vlad Pascu.

”În baza art. 420 alin. 11 rap. art. 362 alin. 2, art. 208 alin.3 şi 4 şi art.207 alin.4 C.proc.pen constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive dispusă faţă de inculpatul Pascu Matei Vlad, măsură pe care o menţine pe o perioadă de până la 60 de zile, urmând a fi verificată cel mai târziu până la data de 25.05.2025, inclusiv. În baza art.242 alin.2 Cod procedură penală, respinge ca, nefondată, cererea de înlocuire a măsurii arestului preventiv cu cea a arestului la domiciliu/control judiciar. Se comunică conform dispoziţiilor legale. Definitivă”, se arată în minuta instanţei.

Citește și: Vlad Pascu cere revocarea arestului preventiv după condamnarea la 10 ani de închisoare în Dosarul 2 Mai

Avocatul lui Vlad Pascu invocase în faţa instanţei că prelungirea arestului preventiv a fost făcută de Judecătoria Mangalia, la sfârşitul lunii ianuarie, în deliberare, fără să ia concluziile apărării şi ultimul cuvânt al lui Vlad Pascu, iar acest lucru ar contravine prevederilor legale.

Vlad Pascu a fost condamnat, în 31 ianuarie 2025, de Judecătoria Mangalia la 10 ani de închisoare, pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului, părăsirea locului accidentului. Hotărârea nu este definitivă şi a fost atacată la instanţa superioară.

Citește și: Tatăl lui Sebastian Olariu, tânărul ucis de Vlad Pascu, revoltat de decizia instanței: „Justiția și-a bătut joc. Mergem mai departe. I-am jurat copilului meu, înainte să-l bag în groapă..„

Judecătoria Mangalia a hotărât să îi interzică lui Vlad Pascu dreptul să fie ales sau să ocupe o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, dreptul de a conduce orice categorie de autovehicul, pe o perioadă de cinci ani de la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei închisorii.

Instanţa a mai stabilit ca din pedeapsa de zece ani de închisoare să i se scadă durata reţinerii şi a arestării preventivă, de la 19 august 2023 şi până în prezent.

Judecătoria Mangalia a admis în parte cererile părţilor civile de acordare a daunelor morale. Astfel, instanţa obligă Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din România să achite către familiile victimelor şi către persoanele rănite peste 1,7 milioane de euro.

În 19 august 2023, Vlad Pascu a condus un autoturism pe DN 39, iar în jurul orei 5.25, în apropiere de 2 Mai, a intrat într-un grup de pietoni. În urma impactului, doi tineri şi-au pierdut viaţa şi alţi trei au fost răniţi.

Vlad Pascu a fugit de la locul accidentului şi a fost găsit apoi de poliţişti în Vama Veche. Anchetatorii au stabilit că el se afla sub influenţa mai multor substanţe interzise, printre care cocaină, amfetamină şi metamfetamină.

Vlad Pascu a fost trimis în judecată, în luna octombrie 2023, pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului şi conducerea unui vehicul sub influenţa substanţelor psihoactive.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
După 32 de ani în SUA, Ghiță Mureșan spune unde se simte ”acasă”: ”Astea au fost împrejurările”
Capital.ro
S-a rupt legătura dintre Călin Georgescu și George Simion? Dezvăluire direct din AUR: Am fost acolo de față. Tocmai de asta am încercat să evităm
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul