Vlad Voiculescu, despre intenţia de păstrare a şcolilor deschise după incidenţa de 6/1000: „Când casa arde, salvezi oamenii, nu te apuci să schimbi planul de evacuare”

Fostul ministru al Sănătăţii Vlad Voiculescu comentează miercuri intenţia autorităţilor de a lăsa şcolile deschise şi după ce incidenţa dintr-o localitate depăşeşte 6 la mie, ceea ce în Bucureşti deja s-a întâmplat.
Filip Stan
29 sept. 2021, 14:51
Vlad Voiculescu, despre intenţia de păstrare a şcolilor deschise după incidenţa de 6/1000:

Vlad Voiculescu a scris pe pagina sa de Facebook că schimbarea strategiei nu se face atunci când deja incidenţa a trecut de pragul critic şi nici nu ar trebui schimbate regulile după interesele electorale ale unei persoane sau ale unui partid

”Sunt stupefiat de declaraţiile de ieri şi de astăzi ale ministrului Câmpeanu! Se miră că am ajuns la 6 la mie şi vrea să schimbe regulile adoptate în urmă cu doar câteva săptămâni”, a scris, miercuri, pe Facebook, Vlad Voiculescu.

Fostul ministru al Sănătăţii cere să fie protejată viaţa oamenilor.

Vlad Voiculescu: „Când casa arde, protejezi viaţa oamenilor, nu te arăţi surprins că focul e la uşă”

”Casa arde! Când casa arde, protejezi viaţa oamenilor conform planului de evacuare şi încerci să stingi focul. NU te apuci să schimbi planul de evacuare, NU te arăţi surprins că focul e la uşă şi cu siguranţă nu te întrebi ce e mai convenabil electoral pentru tine, şeful sau partidul tău”, a mai scris Voiculescu.

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunţat că doreşte ca şcolile să rămână deschise şi după ce incidenţa dintr-o localitate trece de 6 la mia de locuitori, o decizie în acest sens urmând să fie luată împreună cu specialiştii din domeniul sanitar până vineri, potrivit News.ro.

Europarlamentarul USR PLUS Ramona Strugariu îi cere premierului Florin Cîţu, miniştrilor Lucian Bode şi Cseke Attila să activeze imediat Mecanismul de Protecţie Civilă pentru spitale. Ea mai spune că acest Mecanism poate fi activat în 24 de ore şi astfel aceştia pot cere echipamente, medici, paturi la terapie intensivă şi spitale mobile.

Citeşte şi: PNL Cluj, chef cu dansatoare şi palme peste fund, după victoria lui Florin Cîţu. Cine este blonda care se unduieşte pe masă

DailyBusiness
România trece la rovinieta după kilometri parcurși. Plata devine automatizată
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Gigi Becali a răbufnit în direct: „Cum să pui tu cătușe pe copilul meu? Bă, javră ordinară!”
Capital.ro
S-a stins un mare actor. Toată lumea e în doliu: A fost un om de un talent remarcabil
Playtech.ro
Harta ploilor, în România. Când se schimbă radical vremea în funcţie de zonă
Adevarul
Multinaționalele iau în calcul majorarea prețurilor sau relocarea din cauza taxelor suplimentare
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Adevărul din spatele Andreei Bostănică. Ce se ascunde în spatele luxului
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Un tânăr din Galați a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost călcat cu mașina de prietenul său. Cum s-a produs accidentul șocant
Cancan.ro
Cauza morții Ralucăi Pânzaru, tânăra de 28 de ani găsită fără suflare într-un apartament din Iași. NU s-a sinucis!
iamsport.ro
A refuzat să-i mai vorbească timp de 6 luni după `Pizzagate`. Dezvăluirea făcută la BBC
MediaFlux
REPORTAJ Am absolvit cursul de conducere defensivă de la Academia Titi Aur alături de șoferii de la Bolt. Cum îți salvezi viața și mașina în caz de accident FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
Raluca Pânzaru NU s-a sinucis! Cum a murit, de fapt! Breaking news
Răbdarea s-a terminat. România este sancționată dur. Este disperare la București, anunțul care schimbă tot