Vladimir Putin: Nu există niciun risc după explozia la o bază de rachete ruseşti

'Nu există niciun risc' după explozia care s-a soldat cu cinci morţi la 8 august la o bază de lansare a rachetelor în Marele Nord rus, a asigurat luni preşedintele Vladimir Putin, în timpul unei vizite în Franţa, potrivit AFP.
Iulian Tudor
19 aug. 2019, 17:28
Vladimir Putin: Nu există niciun risc după explozia la o bază de rachete ruseşti

‘Nu există niciun risc’ după explozia care s-a soldat cu cinci morţi la 8 august la o bază de lansare a rachetelor în Marele Nord rus, a asigurat luni preşedintele Vladimir Putin, în timpul unei vizite în Franţa, potrivit AFP.

În cursul unei conferinţe de presă susţinute înaintea întâlnirii sale la Fort Brégançon, cu omologul său francez Emmanuel Macron, preşedintele rus a declarat: ‘Nu există niciun risc şi nicio creştere a nivelului de radiaţii’.

‘Am trimis experţi la faţa locului şi ei monitorizează situaţia’, a adăugat el. ‘Au fost luate măsuri preventive să nu se întâmple nimic neaşteptat’, a spus şeful statului rus.

La 10 august, Agenţia nucleară rusă Rosatom a recunoscut că cinci dintre angajaţii săi au murit în urma exploziei produse la 8 august la o bază de lansare a rachetelor în regiunea Arhanghelsk, în Marele Nord.

Imediat după accident, Ministerul Apărării rus a exclus o contaminare radioactivă, evocând probleme survenite în cursul testului cu un ‘motor de rachetă cu combustibil lichid’.

Dar primăria oraşului Severodvinsk situat în apropiere de bază a anunţat că a fost ‘înregistrată o scurtă creştere a radioactivităţii’, înainte de a-şi retrage comunicatul.

Ulterior, autorităţile ruse au recunoscut că accidentul a fost legat de testarea unui ‘nou tip de arme’.

La 15 august, autorităţile norvegiene de securitate nucleară au indicat că au detectat o cantitate infimă de iod radioactiv în regiunea de la frontiera cu Rusia în zilele care au urmat exploziei.

‘La ora actuală, nu este posibil de stabilit dacă ultima detectare de iod (radioactiv) este legată de accidentul din Arhanghelsk’, a subliniat Autoritatea norvegiană de protecţie împotriva radiaţiilor şi securitate nucleară.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Cine l-a găsit, de fapt, pe Radu Mărginean. Firul tragediei povestit pas cu pas și un detaliu cutremurător: ”A fost cel mai dureros sunet omenesc pe care l-am auzit în astă viață”
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 1 iulie. Cât valorează euro și dolarul american la începutul lunii. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Leguma care poate pune în pericol glanda tiroidă. Cine trebuie să fie atent la consumul ei, potrivit medicilor
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Situație gravă la metrou. Imagini incredibile din subteran
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?