Voinescu: Colegii care fac bezele către PNL se complac într-o situaţie umilitoare

Sever Voinescu, unul dintre susţinătorii Monicăi Macovei la şefia PDL, a declarat, joi, la Bistriţa, în faţa a peste 250 de membri ai PDL Bistriţa-Năsăud, că a aflat cu surprindere, în ultima perioadă, că sunt "colegi care fac bezele către PNL", dar care se complac într-o "situaţie umilitoare", transmite corespondentul Mediafax.
Filip Stan
14 mart. 2013, 18:38
Voinescu: Colegii care fac bezele către PNL se complac într-o situaţie umilitoare

Sever Voinescu a declarat că miza reală a moţiunii Monicăi Macovei, „Reformiştii”, este performanţa politică, readucerea alegătorilor alături de PDL.

„Noi nu acceptăm ca PDL să devină un partid mic, un partid balama, un partid gata de tranzacţie ba cu PNL, ba cu PSD, cu cine se va nimeri când se vor certa ei numai să facă majoritate şi să primim şi noi acolo un ministru-doi, ceva agenţii, câţiva bănuţi pentru primari. Din punctul nostru de vedere nu aceasta este gândirea care trebuie să anime şi care trebuie să dea energie PDL. Noi trebuie să înţelegem că rostul PDL este acela de a fi partidul fundamental de dreapta în România şi că, în acest moment, există o singură cale să facem asta, şi această cale este opoziţia. În moţiune, Monica Macovei vă propune din 2014 un partid mare şi până în 2014 opoziţie adevărată, reală”, a declarat Sever Voinescu.

El a spus apoi că a întânit mai multe persoane în vârstă care „înjurau” Guvernul Ponta după ce au văzut cât de mult au de plătit la întreţinere, el spunând că „oamenii încep să se dumirească” şi să-şi dea seama că „toate minciunile lui Ponta nu ţin de foame, nu ţin de frig şi ies la iveală aşa cum sunt, adică cu adevărat dăunătoare pentru poporul român”.

„Cu toate acestea, noi toţi ştim că PDL a continuat să scadă după alegeri. Şi atunci m-am întrebat şi eu dacă oamenii au început să se dumirească cum de PDL scade? Am ajuns la 12 la sută. Explicaţia e foarte simplă: în mintea oamenilor, PDL nu este opoziţie. Aici am ajuns. În mintea oamenilor, vocea în Parlament care trebuie să le strige durerea nu e PDL. Alţii cresc. PDL deocamdată cu acest lider a pierdut această cursă, deşi în mod natural trebuia să o câştige, aceea de a fi principalul partid de opoziţie. Toate aceste lucruri ne îndeamnă pe noi, cei care susţinem moţiunea «Reformiştii», că actuala conducere nu vede pericolul imens care paşte PDL, acela că, USL se rupe, iar PNL cu forţa considerabilă pe care o are se va legitima forţa de dreapta a României. De altfel vedeţi, Crin Antonescu o face deja. Îl contrazice cineva de la noi? Nu. Dimpotrivă. Noi livrăm trupeţi în marele partid de dreapta al lui Crin Antonescu. Şi vreau să mai sesizaţi că niciunul din moţiunea «Reformiştii» nu a plecat din partid, deşi de câte ori era vorba de excluderi, erau vizaţi”, a spus el.

Voinescu a adăugat că, deşi „reformiştii” sunt ameninţaţi cu excluderea chiar şi în această campanie electorală internă, ei rămân totuşi în PDL.

„Partidul sub conducerea Monicăi Macovei va duce o bătălie pentru minţile oamenilor, să-i convingem pe oameni că noi, PDL, suntem partid de dreapta, nu PNL. Noi suntem surprinşi să constatăm că, în ultima vreme, sunt colegi care fac bezele către PNL, dar suntem şi mai surprinşi să constatăm că se complac într-o situaţie, cel puţin din punct de vedere politic, umilitoare. De câte ori mai fac câte un zâmbet către PNL, PNL se uită la noi şi ne mai dă o palmă, şi ei iar fac cu mâna, PNL iar ne dă o palmă, şi ei iar fac cu mâna. Dumnezeule, ce a ajuns PDL?”, a spus Voinescu.

Monica Macovei a participat, la Bistriţa, la o întâlnire cu membrii PDL Bistriţa-Năsăud. Ea a fost însoţită de Sever Voinescu şi de Adrian Papahagi.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Câți bani face, de fapt, Răzvan Lucescu la arabi: pe ce loc este în top 3 antrenori români. Olăroiu și Chivu, sume colosale
Capital.ro
Prețuri carburanți marți, 30 iunie. Cât costă benzina și motorina în România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Ce s-ar întâmpla dacă ROMATSA și-ar suspenda activitatea. CSAT vorbește despre riscuri pentru întreaga țară, cum ar putea fi influențate zborurile și transporturile
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Gigi Becali a ordonat transferul la FCSB, dar atacantul a picat vizita medicală!
MediaFlux
Zodia care va fi lovită de noroc în ultima zi din lună! Pe 30 iunie astrele vor fi de partea acestui nativ
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?