Vot Diaspora 2025. Secțiile de votare se deschid pe 2 mai, ora locală 07.00. Unde se află cea mai apropiată

Mulţi români din Diaspora vor participa prin vot la alegerile prezidenţiale din 2025, care vor avea loc în ziua de 2 mai. Autorităţile au anunţat programul secţiilor de votare din străinătate.
Alina Costache
19 apr. 2025, 16:42
Vot Diaspora 2025. Secțiile de votare se deschid pe 2 mai, ora locală 07.00. Unde se află cea mai apropiată
Vot Diaspora 2025. Secțiile de votare se deschid pe 2 mai, ora locală 07.00. Unde se află cea mai apropiată

Românii din Diaspora vor putea vota începând cu data de 2 mai, ora locală 07.00. Primul tur de scrutin este programat pentru 4 mai, iar în lipsa unui câştigător cu peste 50% din voturi, al doilea tur ar urma să aibă loc pe 18 mai.

Unde şi când se votează în Diaspora

Românii din afara graniţelor ţării beneficiază, la fel ca în anii trecuţi, de trei zile de vot. Astfel, aceştia pot merge la urne vineri, 2 mai, sâmbătă, 3 mai şi duminică, 4 mai, în intervalul orar 07.00 – 21.00 (ora locală). Duminică, în cazul în care există persoane care încă aşteaptă în faţa secţiei de vot, programul poate fi prelungit până la miezul nopţii, la fel ca în România.

Citește și : Ilie Bolojan, anunţ înaintea alegerilor prezidenţiale din luna mai

În ţară, alegerile se vor desfăşura doar duminică, 4 mai, între orele 07.00 – 21.00, cu posibilitatea extinderii programului în situaţii excepţionale.

Puteți consulta AICI harta interactivă a secțiilor de votare din străinătate.

Care sunt candidații la alegerile prezidențiale

Pentru alegerile din acest an s-au înscris 11 candidaţi, dintre care nouă bărbaţi (Crin Antonescu, Victor Ponta, George Simion, Nicuşor Dan, Cristian Terheş, Sebastian Popescu, Silviu Predoiu, Daniel Funeriu şi John Ion Banu Muscel) şi două femei (Elena Lasconi şi Lavinia Şandru).

Citește și : Crin Antonescu a cheltuit cât toți ceilalți contracandidați la un loc, în campania electorală. De unde provin cele peste 7 milioane de euro

Sondajele recente indică o luptă electorală strânsă, iar în turul al doilea ar putea ajunge oricare dintre Crin Antonescu, Victor Ponta, George Simion, Nicuşor Dan sau Elena Lasconi.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Cât stă, de fapt, băiatul lui Adi Mutu pe telefon. ”Briliantul” a dat cărțile pe față
Capital.ro
Ora de vară 2026 în România. Data când se schimbă ora în România. Se dă ceasul înainte cu o oră
Playtech.ro
Închiderea balcoanelor de la parter. Reguli de care să ţii cont în 2026
Adevarul
Ipoteză șocantă în cazul copilului căzut de la etajul 9: ce au observat vecinii înainte de moartea băiețelului de 5 ani
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj