Vouchere de 15.000 de lei de la stat. Peste 10.000 de familii de tineri pot beneficia de sprijinul de la Guvern

Ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, anunță că programul privind fertilizarea în vitro merge mai departe. Statul oferă vouchere de 15.000 de lei pentru fiecare beneficiar.
Alina Costache
30 apr. 2024, 22:45
Vouchere de 15.000 de lei de la stat. Peste 10.000 de familii de tineri pot beneficia de sprijinul de la Guvern
Vouchere
Vouchere de 15.000 de lei de la stat. 

Statul va oferi sprijin financiar de maxim 15.000 de lei per beneficiar. Va fi oferit sub forma a două vouchere în valoare de 5.000 de lei, sumă aferentă tratamentului medicamentos, respectiv 10.000 de lei, sumă aferentă procedurilor medicale.

Citește și: Carduri cadou și vouchere de vacanță virtuală. Legea a fost publicată în Monitorul Oficial. Ce români vor primi astfel de bonusuri

Potrivit OUG nr. 31, s-a modificat cadrul legal pentru a asigura accesul la program pentru cele peste 10.000 de familii de tineri. În cadrul legal existent, Ministerul Familiei trebuia să facă solicitări către ordonatorii de credite pentru a-și completa fondurile alocate.

Ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, a recunoscut că nu are cunoștințe despre detaliile tehnice rămase de finalizat. Totuși, a dat asigurări că programul va continua, având mecanismul legal pentru completarea surselor de finanțare. Vor aștepta propunerile din partea Ministerului Familiei.

„După cum ştiţi, prin Ordonanţa 31 a fost modificat cadrul legal pentru a asigura accesul la acest program pentru cele peste 10.000 de familii de tineri. În cursul zilei de astăzi, la ora 17:00, avem întâlnirea cu Ministerul Familiei şi Tineretului pentru a mai lămuri mecanismele procedurale pe care le mai avem de parcurs, astfel încât suma de 150 de milioane de lei să poată să fie utilizată pentru acest program.

Îi asigur pe toţi beneficiarii că identificăm măsurile care mai sunt în completarea cadrului legal şi vom definitiva şi ceea ce urmează să implementăm ca măsuri după discuţia pe care o avem cu Ministerul Familiei şi Tineretului. în cadrul legal existent, trebuia ca Ministerul Familiei să facă solicitări către ordonatorii de credite pentru ca, prin intermediul mecanismului menţionat, să poată să îşi completeze fondurile care i-au fost alocate.

Probabil că nu s-a găsit o soluţie la această problemă şi, împreună cu Ministerul Familiei, vom definitiva ceea ce mai este de de făcut. Nu cunosc detaliile tehnice care mai sunt de dus la bun sfârşit, dar vă asigur că programul va merge înainte, are mecanismul legal pentru completarea surselor de finanţare.

Să vedem ce mai este din partea Ministerului Familiei. Ca şi dovadă a deschiderii pe care o avem, am invitat Ministerul Familiei pentru a putea continua implementarea acestui program”, a declarat Marcel Blooș în timpul briefingului de la finalul şedinţei de guvern.

Citește și: Prima Paşte 2024. Ce angajaţi primesc bani, vouchere-cadou, zi liberă în plus şi coşuri cu bunătăţi

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Apariție de senzație pentru fosta soție a acționarului de la Dinamo. Angela Martini a furat toată atenția
Capital.ro
O mare doamnă a filmului ne-a părăsit. A fost soția unui actor celebru. Fiul său a confirmat vestea tristă
Playtech.ro
Cum protejezi trandafirii de afide înainte ca insectele să distrugă bobocii și frunzele
Adevarul
Restaurantul lui Pescobar din Londra, închis din cauza restanțelor la chirie
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Anunțul Casei de Pensii pentru milioane de români! Cum se face cont online CNPP pentru asigurații sistemului public de pensii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi