Vouchere de 600 de lei pentru elevi. Pot fi folosite şi în vacanţă

Programul a început în acest an cu elevii claselor a IX-a. Solicitările pot fi depuse la școli până pe 8 octombrie.
Filip Stan
23 sept. 2024, 13:04
Vouchere de 600 de lei pentru elevi. Pot fi folosite şi în vacanţă

Elevii care vor primi vouchere de 600 de lei. Începând cu anul școlar 2024-2025, pentru elevii din clasele a IX-a Primăria Municipiului Cluj-Napoca acordă vouchere în valoare de 600 lei/elev pentru a participa la activități culturale. Elevii pot merge la teatru, operă, dar și alte spectacole, își pot achiziționa cărți, pot vizita muzee sau pot merge în excursii culturale și educaționale.

Proiectul a fost deja adoptat, iar cei interesați trebuie să se adreseze școlilor unde studiază, cât mai repede posibil.

Pentru a-i ajuta pe elevi să se dezvolte în plan cultural, Primăria din Cluj-Napoca a gândit un program prin care să susțină educația acestora și în afara școlii.

Mai precis, liceenii de clasa a noua vor primi tichete în valoare de 600 de lei, bani pe care îi pot folosi pentru a merge la teatru, operă sau alte spectacole, ori își pot cumpăra cărți sau merge în excursii culturale.

Ajutoare sociale 2024-2025: Carduri de alimente, tichete sociale și vouchere de energie, 1.200 de lei GRATIS pentru 2 milioane de români

Adolescenții care vor să beneficieze de aceste tichete trebuie să se adreseze școlilor, termenul limită fiind pâna la data de 8 octombrie. Voucherele rămân valabile pentru tot parcursul anului, inclusiv în vacanță, arată Ziua de Cluj.

Programul prin care elevii vor primi bani de la primărie pentru activitățile culturale are scopul de a-i convinge pe liceeni să își petreacă timpul într-un mod educativ și să se îndrepte tot mai mult către viața culturală. Deocamdată, proiectul se adresează doar elevilor aflați în clasa a noua însă, dacă se va bucura de succes, ar putea fi extins și

Burse private de câte 1.000 lei pe lună pentru studenţi. Ce condiţii trebuie îndeplinite

Prin programul de vouchere culturale, avem ca obiectiv încurajarea elevilor să aleagă contexte culturale, de calitate, pentru a-și petrece timpul liber și pentru a se dezvolta personal, astfel încât cultura să devină o parte integrată în viața lor de zi cu zi.

Voucherele culturale pot fi utilizate pe tot parcursul anului școlar, inclusiv pe perioadele vacanțelor școlare. Dacă programul va avea succes, Primăria Cluj-Napoca îl va continua.

Citeşte şi

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Românii din această țară sunt direct vizați de aceste schimbări. În ce condiții vor putea ieși la pensie
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
ANAF trimite românilor decizii de impunere pentru banii câștigați. E vizată perioada 2021 – 2024
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România