Vrăjitoria şi credinţa în zei şi fantome, practicate pe scară largă în rândul politicienilor

Un lider al Partidului Comunist Chinez acuză oficialităţi de rang înalt de practicarea vrăjitoriei, încălcând astfel obligaţia de a fi atei, de a nu crede în superstiţii şi alte forme de paranormal.
Iulian Tudor
16 nov. 2017, 07:44
Vrăjitoria şi credinţa în zei şi fantome, practicate pe scară largă în rândul politicienilor

Mai multe oficialităţi din China se fac vinovate de practicarea vrăjitoriei şi mai degrabă cred în „zei şi fantome” decât în comunism, afirmă Chen Xi, şeful Departamentului pentru Organizare din cadrul Partidului Comunist de la Beijing, potrivit site-ul agenţiei de ştiri Reuters.

China garantează libertatea religioasă a cetăţenilor săi, însă membrii partidului de guvernământ au obligaţia de a fi atei şi le este interzisă participarea la activităţi considerate drept superstiţioase, cum ar fi consultarea clarvăzătorilor, potrivit Mediafax.

Citeşte şi Lăsata Secului. Preotul Necula: Dacă nu puteţi posti de mâncare, refuzaţi să vă mâncaţi aproapele

În ultimii ani, o serie de oficiali închişi în urma campaniei anticorupţie lansată de preşedintele Xi Jinping au fost acuzaţi şi de superstiţiozitate cu scopul discreditării lor.

Unii oficiali de rang înalt în poziţii de conducere au „decăzut din punct de vedere moral”, deviind de la calea corectă, a afirmat Chen Xi, într-un material în publicaţia oficială People’s Daily.

 „Unii nu cred în Marx şi Lenin, însă cred în fantome şi zei; nu cred în idealuri, ci cred în vrăjitorie; nu respectă poporul, ci respectă maeştri”, a scris oficialul, făcând referire la presupusa credinţă a unor oficiali în lideri spirituali. Chen a mai acuzat că unii oficiali consideră drept idealuri concepte ale democraţiei occidentale, cum ar fi separarea puterilor în stat şi multipartidismul.

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum arată astăzi fosta iubită a lui Adrian Cristea. La 41 de ani, e într-o formă de zile mari
Capital.ro
Card blocat în bancomat. Ce trebuie să faci când ATM-ul îți reține cardul. Reguli la principalele bănci din România
Playtech.ro
Hidroelectrica vs. alți furnizori de energie electrică: cât plătești la aceeași factură de 150 kWh/lună în 2025
Adevarul
O româncă și iubitul britanic, expulzați din Veneția după ce au înotat în Canal Grande
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Cum a ajuns o femeie de 64 de ani să se căsătorească cu un bărbat care are jumătate din vârsta ei: „Mama lui este mai tânără decât mine”
Cancan.ro
Răsturnare de situație după ce Dorian Popa a fost condamnat la 8 luni de închisoare. Decizia finală a tribunalului!
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Se ia în calcul un nou sprijin istoric pentru români!
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Dacă te balonezi și elimini gaze de peste 25 de ori pe zi, mai ales împreună cu alte simptome, ar fi bine să știi ce înseamnă