Vremea REA a făcut prăpăd: sunt cel puţin 17 morţi

Taifunul Kammuri a lovit Filipine şi a lăsat în urma sa cel puţin 17 morţi şi circa jumătate de milion de persoane strămutate.
Iulian Tudor
04 dec. 2019, 08:54
Vremea REA a făcut prăpăd: sunt cel puţin 17 morţi

Patru persoane care s-au înecat în urma inundaţiilor, în timp ce traversau un râu ieşit din matcă în provinciile estice Sorsogon, Camarines Sur şi Quezon, iar cinci persoane au murit  în urma căderii de copaci în provinciile Mindoro Oriental, Marinduque, Leyte şi Quezon, a precizat poliţia. Alţi doi bărbaţi şi-au pierdut viaţa după ce au suferit atacuri de cord în provincia Mindoro Oriental, iar un pescar a fost lovit de fulgere. O persoană a fost electrocutată în Camarines Sur, în timp ce o alta a murit din cauza hipotermiei din Quezon. Circumstanţele morţii altor 3 victime în Sorsogon, Marinduque şi Mindoro Oriental urmează să fie stabilite, a adăugat poliţia.

Cel puţin alte 18 persoane au fost rănite, iar două sunt în continuare date dispărute, a precizat poliţia.

Un aeroport a fost deteriorat de vânturile puternice care au însoţit taifunul, în timp ce unele case din lemn au fost complet distruse.

Kammuri s-a transformat într-o furtună tropicală pe măsură ce s-a îndepărtat de Filipine, a declarat biroul meteo local în ultimul său buletin.

Furtuna este în prezent însoţită de rafale de 115 km/oră şi de deplasează spre vest, cu 15 km la oră, urmând să părăsească teritoriul filipinez până miercuri seara sau joi dimineaţă, potrivit meteorologilor.

Kammuri a forţat 495.408 de oameni să-şi părăsească locuinţele din zonele afectate, cele mai multe în regiunea estică Bicol şi în provinciile din împrejurimi, a declarat Biroul naţional de reducere a riscurilor în caz de dezastre.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Gigi Becali a făcut coloana vertebrală a noului FCSB: „Încep cu Târnovanu, apoi Duarte”. Mai are nevoie de 4 titulari! Exclusiv
Capital.ro
Vechimea pentru pensie. Crește contribuția la sistemul de pensii după 1 iulie. Cât achiți pentru un an
Playtech.ro
Ce s-ar întâmpla dacă un cutremur ca în ’77 ar lovi Bucureștiul în 2026. „Problema este efectiv masivă”
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Mitică Dragomir și Florin Tănase, dialog neverosimil: ”Bîrligea are niște speriați în spate!”. Gigi Becali a reacționat imediat
MediaFlux
Decizie scandaloasă a ministrului de externe Oana Țoiu: Fata minoră a fostului premier Victor Ponta, interzisă la îmbarcarea în autocarul care transporta minori din Dubai, în Oman, pentru avionul de România
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj