Surpriză DE PROPORŢII la WIMBLEDON 2014

Andy Murray, deţinătorul titlului şi cap de serie numărul 3, a fost eliminat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, de Grigor Dimitrov, care s-a impus cu scorul de 6-1, 7-6 (4), 6-2.

02 iul. 2014, 16:05

Meciul s-a încheiat în trei seturi, după 2 ore de joc. Cel mai lung set a fost al doilea, care a durat nu mai puțin de 61 de minute. Înfrângerea lui Murray a venit chiar sub ochii unor admiratori de seamă ai britanicului, precum perechea regală prințul William și ducesa Kate.â

Dimitrov îl va întâlni în semifinale pe învingătorul meciului dintre sârbul Novak Djokovic şi croatul Marin Cilic. Bulgarul, în vârstă de 23 de ani, este considerat unul dintre cei mai promițători tineri din tenisul masculin.