WIMBLEDON 2018. Dulgheru şi Cîrstea, eliminate în turul doi. Buzărnescu va avea o avea o adversară din Top 10

WIMBLEDON 2018. Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova, numărul 8 în clasamentul WTA, s-a calificat în turul trei al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o miercuri în două seturi, 6-3, 6-3, pe fosta număr 1 mondial, belarusa Victoria Azarenka.

04 iul. 2018, 14:21

WIMBLEDON 2018. În runda următoarea, karolina Pliskova o va întâlni pe românca Mihaela Buzărnescu (30 de ani, 28 WTA), care dispus cu 6-0, 6-3 de tânăra Katie Swan (Marea Britanie). Cele două sportive s-au mai întâlnit o singură dată, când s-a impus jucătoarea cehă.

La Wimbledon, Pliskova s-a oprit în turul doi în ultimele cinci ediţii, deşi a atins cel puţin sferturile la celelalte trei turnee de Mare Şlem la care a participat, jucând chiar o finală la US Open, în 2016.

Sorana Cîrstea, locul 51 WTA, a fost eliminată de Evghenia Rodina, locul 120 WTA, în turul doi la Wimbledon. Cîrstea a fost învinsă cu scorul de 1-6, 6-3, 6-3, după o oră şi 38 de minute de joc.

Alexandra Dulgheru, locul 141 WTA, venită din calificări, a fost învinsă de americanca Venus Williams, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 9, în turul doi la turneul de la Wimbledon. Alexandra a condus tot timpul în primul set, reuşind un break pe care nu l-a mai cedat şi a reuşind să se impună după 43 de minute. Însă, setul doi l-a cedat la 0-6, iar în al treilea americanca s-a impus, scor 6-1.

Prezenţa în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 63.000 de lire sterline (aproximativ 71.000 de euro) şi cu 70 de puncte WTA.

În competiţie la simplu la Wimbledon au rămas două jucătoare din România: Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu.