Young Boys Berna CFR Cluj 2-1 în Europa League. Dramă în prelungiri!

CFR Cluj a pierdut, joi, 1-2 în deplasare cu Young Boys Berna, în ultima etapă din grupa a Europa League. Ardelenii au avut 1-0 în min. 84, scor de calificare, dar au primit două goluri în prelungiri, primul după un penalty controversat. În celălalt meci din grupă, ŢSKA Sofia - AS Roma 3-1.

10 dec. 2020, 21:54

Young Boys Berna CFR Cluj 2-1 în UEFA Europa League. CFR Cluj a deschis scorul prin Debeljuh, în min. 84, dar arbitrul a dictat penalty pentru gazde în ultimul minut, plus eliminare pentru Bălgrădean, la o fază confuză! Nsame a transformat cu emoţii: 1-1! Apoi, în prelungiri, Gaudino a făcut 2-1!

Echipele de start:

Young Boys Berna: Von Ballmoos – Hefti, Burgy, Lefort, Garcia – Ngamaleu, Aebischer, Rieder, Sulejmani – Mambimbi, Nsame. Rezerve: Neuenschwander, Faivre, Zesiger, Gaudino, Elia, Siebatcheu, Maier, Maceiras, Seydoux, Martins, Seferi. Antrenor: Gerardo Seoane (42 ani)

CFR Cluj: Bălgrădean – Cr.Manea, Burcă, Vinicius, Camora – Djokovic, Hoban – Deac, Păun, Pereira – Rondon. Eezerve: Sandomierski, Checicheș. Ciobotariu, Latovlevici, Susic, Debeljuh, Vojtus, Itu, Joca, Carnat. Antrenor: Edward Iordănescu (42 de ani)

Young Boys Berna – CFR Cluj LIVE

„Este jocul decisiv și avem așteptări. Este important nu doar pentru CFR Cluj, ci şi pentru fotbalul românesc. Suntem conștienți că meciul este unul dificil şi că Young Boys Berna este favorită! Are acum două şanse din trei, iar pe noi doar victoria de duce mai departe. Ne uităm pe clasamentul competiției interne din Elveţia, iar Young Boys Berna domină campionatul fără înfrângere. E o echipă bună, cu o medie de vârstă bună pentru performantă, cu experiență europeană şi jucători de mare calitate. Există o încărcătură emoţională, dar am jucători valoroşi, cu personalitate. Va fi important să gestionăm momentele cheie din joc, să absorbim presiunea, să punem presiune, să fim agresivi, să încercăm să fim creativi şi să producem ocazii de poartă şi goluri”, a declarat Edi Iordănescu, antrenorul celor de la CFR Cluj.

Young Boys Berna – CFR Cluj. Echipele probabile

Young Boys: Von Ballmoos – Hefti, Bürgy, Lefort, U. Garcia – G. Gaudino, Aebischer, Rieder, Ngamaleu – Elia, Nsame. Antrenor: Gerardo Seoane. Rezerve: Faivre, Zesiger, Maceiras, Maier, Martins, Seferi, Sulejmani, Siebatcheu, Mambimbi.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Vinicius, A.Burcă, Camora – Itu, Hoban, Djokovic, C.Deac- Debeljuh, Rondon
Antrenor: Edward Iordănescu. Rezerve: Sandomierski, Cr. Manea, Latovlevici, L. Aurelio, Ad. Păun, V. Costache, Carnat, Vojtus.

Partida Young Boys Berna – CFR Cluj se va juca pe „Wankdorf Stadium” şi va fi arbitrată de Benoît Bastien, ajutat de asistenţii Hicham Zakrani şi Frédéric Haquette (toți din Franța).