Zeci de castori vor purifica apa din sudul Munţilor Făgăraş şi vor preveni inundaţiile din zonă

Potrivit unui proiect al Fundaţiei Conservation Carpathia Braşov, finanţat de Comisia Europeană, zeci de castor vor ajunge în sudul Munţilor Făgăraş în următorii trei ani pentru a purifica apa şi a preveni inundaţiile din zonă.
Filip Stan
18 nov. 2021, 19:05
Zeci de castori vor purifica apa din sudul Munţilor Făgăraş şi vor preveni inundaţiile din zonă

Zeci de castori vor purifica apa din sudul Munţilor Făgăraş şi vor preveni inundaţiile din zonă. Rozătoarele vor fi relocate din județele Sibiu și Brașov sau aduse din Germania și Cehia, din populaţia existentă pe râul Elba.

Zeci de castori vor purifica apa din sudul Munţilor Făgăraş şi vor preveni inundaţiile din zonă

Potrivit specialiştilor Fundaţiei Conservation Carpathia Braşov, castorii vor contribui la purificarea şi filtrarea apei cu ajutorul barajelor pe care le construiesc, producând sedimente şi substanţe nutritive. De asemenea, rozătoarele vor spori bogăţia naturală a zonei prin crearea de zone umede, suprafeţe întregi bogate din punct de vedere natural, ce oferă hrană şi adăpost pentru păsări, peşti, insecte, amfibieni.

Citeşte şi Zeci de zimbri, eliberaţi în Munţii Făgăraş. Vor fi monitorizaţi în permanenţă

Mai mult, castorii contribuie la extinderea zonelor umede şi creşterea capacităţii terenurilor de a stoca mai multă apă, astfel pot reduce semnificativ viteza debitului şi chiar stabiliza volumul de apă în urma ploilor abundente, atenuând efectul inundaţiilor. Activitatea lor poate ajuta, de asemenea, la susţinerea unui flux optim de apă în perioadele de secetă.

Castorii vor fi iniţial marcaţi cu emiţătoare, astfel încât să poată fi monitorizaţi. Odată ce puii acestor castori vor prelua controlul, rangerii fundaţiei vor continua să monitorizeze toate semnele de castori în viitor.

„Procesul de relocare şi monitorizare se va desfăşura ţinând cont în primul rând de biologia şi comportamentul acestei specii. În acest context, perioadele de relocare vor fi primăvara şi în primele două luni de toamnă, pentru a nu pune în pericol supravieţuirea în zonele în care vor fi relocaţi. Tot procesul va fi foarte atent supravegheat în toate etapele, respectiv capturare, transport, eliberare şi monitorizare ulterioară. Ceea ce ne dorim este să reuşim să implementăm acest proiect cu prejudiciu minim pentru această specie” a declarat Liviu Ungureanu, specialist castori Conservation Carpathia, potrivit Bună Ziua Brașov.

Fundaţia a anunţat că în perioada următoare va amenaja trei centre de informare turistică în Rucăr, Lereşti şi Nucşoara, judeţul Argeş, unde cei interesaţi vor avea ocazia să se delecteze şi documenteze cu privire la această specie si rolul ei în natură.

Citeşte şi Topul cascadelor din România care te va face să uiţi de Bigăr. Trebuie să ajungi aici măcar o dată în viaţă

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Gigi Becali, anunț de ultimă oră despre Charalambous și Pintilii la FCSB: “Asta am decis!”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Cum va fi vremea de Crăciun 2025: Unde se anunță ninsori de sărbători
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
BREAKING NEWS Explozie la o casă din Teleorman, în urma unei acumulări de gaze! Trei persoane au fost rănite
Cancan.ro
Crimă în Dolj: un bărbat de 45 de ani și-a ucis soția de 39 de ani. Cui i-a spus planul macabru, înainte de tragedie
iamsport.ro
Gigi Becali, atac cu jigniri la adresa fostului său apropiat: ”Bagabontule, ordinarule, pișpirică! Mă faci pe mine Iuda?! Te compari tu cu mine?”
MediaFlux
ANM anunță că vremea se va încălzi treptat! Temperaturile ajung la 26 de grade Celsius până miercuri. Unde va fi cel mai cald
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi