Zeci de persoane au semnat contracte FALSE de muncă pentru Olanda. Vinovatul a fost arestat

Un bărbat din Braşov a fost arestat preventiv de Judecătoria Oneşti pentru înşelăciune şi fals, după ce a înşelat, cu suma de 5.000 de euro, 34 de persoane cărora le-a încheiat contracte de muncă în fals, în domeniul construcţiilor, pentru Olanda.
Filip Stan
02 oct. 2013, 15:08
Zeci de persoane au semnat contracte FALSE de muncă pentru Olanda. Vinovatul a fost arestat

Bărbatul din Braşov a fost prins de poliţişti în urma unui scandal izbucnit în autogara din Oneşti, după ce zeci de persoane, grupate în jurul a două autocare, au reclamat că i-au plătit unui bărbat câte 150 de euro pentru încheierea de contracte de muncă în Olanda, informează Mediafax.

În urma cercetărilor, poliţiştii au stabilit că un bărbat de 35 de ani, sub o identitate falsă, a indus în eroare 48 de persoane, invocând calitatea de reprezentant al unei societăţi comerciale din Bucureşti.

CITEŞTE ŞI Vreţi să munciţi în străinătate? Aflaţi ce trebuie să faceţi pentru un job în altă ţară

„Bărbatul a încheiat pentru 48 de persoane contracte de muncă în fals pentru a lucra în domeniul construcţiilor şi amenajărilor interioare în Olanda. Totodată, s-a stabilit că braşoveanul a încasat de la 34 de persoane suma de 4.950 de euro şi 660 de lei, reprezentând contravaloarea transportului. Prejudiciul a fost recuperat aproape în totalitate şi predat păgubiţilor”, a declarat, miercuri, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Bacău, Narcisa Butnaru.

Bărbatul din Braşov a fost reţinut, apoi magistraţii Judecătoriei Oneşti au emis pe numele său mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile, sub acuzaţiile de înşelăciune şi fals.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Ce să pui peste răsadurile de cartofi dacă vrei să ai o recoltă bogată. Trucul folosit de grădinarii cu experiență
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită actriță. Românii au adorat-o. Era inteligentă, fermecătoare
Playtech.ro
Zonele preferate de căpușe în curte și grădină. Cum le identifici și le elimini
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
PSD e împărțit în două tabere. Cine vrea guvernare cu Simion şi cine e de partea lui Nicușor Dan SURSE
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Dezastrul economic prefigurat în România vine cu primele informații oficiale
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cum prevenim mușcăturile de căpușe. Numărul persoanelor ajunse la spital a crescut față de anii anteriori
Cancan.ro
Pensionarii care trebuie să meargă la Casa de Pensii. Riscă să își piardă beneficiile din mai 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Avertisment pentru cei care țin banii pe card. NU veți mai putea retrage cash. Trebuie să aveți obligatoriu numerar în casă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Câţi ani trebuie să fi fost căsătorit pentru ca soţul supraviețuitor să obţină pensie de urmaş. Legea Pensiilor 2025 este foarte clară din acest punct de vedere
MediaFlux
Statul nu mai are bani pentru toți: Pensiile și salariile, primele pe listă la plată
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică