Zeci de poliţişti pichetează joi sediul Ministerului de Interne

Câteva zeci de poliţişti, membri ai Sindicatului Naţional al Agenţilor de Poliţie, pichetează joi Ministerul de Interne, fiind nemulţumiţi de condiţiile de muncă, precum şi de salarizare.
Alina Costache
22 mart. 2018, 09:16
Zeci de poliţişti pichetează joi sediul Ministerului de Interne

Poliţiştii sună din vuvuzele şi au bannere pe care scrie: „Politicienilor, aţi nenorocit Poliţia Română”, „Poliţişti în slujba cetăţenilor, nu în slujba politicienilor”, „Suntem prizonierii incompetenţei voastre”.

Preşedintele SNAP, Iulian Surugiu, a declarat pentru AGERPRES că sunt multe lucruri care trebuie rezolvate la Ministerul de Interne şi că este nevoie de o resetare a întregului sistem „pentru a putea da cetăţeanului servicii de calitate”.

„Astăzi suntem în faţa Ministerului de Interne pentru a ne face auziţi şi pentru a trage un semnal de alarmă, că sunt multe lucruri de rezolvat în cadrul Ministerului de Interne, lucruri care au fost aduse la conducerea Ministerului, iar, din păcate, lucrurile se mişcă foarte, foarte încet. Aici vorbim de o resetare a întregului sistem, pentru a putea da cetăţeanului servicii de calitate”.

Întrebat ce va face după pichetarea MAI, Surugiu a spus că sâmbătă, 24 martie, circa 10.000 de oameni vor fi prezenţi la un protest în faţa Ministerului de Interne, urmat de un marş spre Piaţa Victoriei, la Guvern.

„După această pichetare, pe data de 24, adică sâmbăta, vom avea un protest de amploare, în faţa Ministerului de Interne, cu marş până în faţa Guvernului, unde vor fi aproximativ 10.000 de oameni. Astăzi am chemat doar 100 de oameni, de aia ne-am şi poziţionat aici, în faţa biroului ministrei de Interne, pentru a ne vedea şi pentru a trage un semnal de alarmă, că poliţiştii sunt nemulţumiţi”, a mai spus sindicalistul.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Ce îi așteaptă la Mihail Kogălniceanu pe cei 400 de militari americani trimiși pentru operațiunile din Iran. Baza NATO din Constanța devine tot mai importantă
Capital.ro
Bani în plus pe lângă pensie. Nu toți pensionarii îi primesc. Ajutor în două tranșe pentru românii cu pensii sub 2.000 de lei
Playtech.ro
Aplicația care îţi arată dacă proprietatea ta se află pe traseul unui viitor drum. Aşa afli dacă terenul e pe lista de exproprieri pentru autostrăzi
Adevarul
Porci mistreți cu grăsime „albastru neon”. Ce suspectează cercetătorii și de ce carnea acestora nu trebuie consumată
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Radu Banciu, concediat de patronul milionar: ”Nu ne mai plătea de luni de zile și am făcut o grevă! M-a sunat și m-a dat afară, am plecat fără niciun regret”
MediaFlux
Anunț despre stagiul militar obligatoriu! Ilie Bolojan a explicat exact
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj