Zeci de săteni afgani au fost răpiţi în sudul ţării şi cel puţin şapte au fost executaţi

Șaptezeci de săteni afgani au fost răpiți din satul lor vineri în sudul țării și cel puțin șapte dintre ei au fost executați, a anunțat șeful poliției provinciei Kandahar, care a acuzat talibanii, relatează AFP.
Filip Stan
22 iul. 2017, 17:21
Zeci de săteni afgani au fost răpiţi în sudul ţării şi cel puţin şapte au fost executaţi

Treizeci de săteni au fost eliberați, însă alți cel puțin treizeci sunt dați dispăruți, a declarat generalul Abdul Raziq pentru AFP. Informația a fost confirmată de oficiali ai Comisiei independente pentru drepturile omului de la Kandahar și Kabul.

El a precizat că incidentul s-a produs de-a lungul autostrăzii care leagă Kandahar, capitala provinciei cu același nume și principalul oraș din sudul țării, de Tarin-Kot, capitala provinciei Uruzgan, o zonă cu probleme patrulată de insurgenți. Aceștia din urmă nu au revendicat răpirile.

„Talibanii au răpit ieri (vineri) 70 de săteni din casele lor, de-a lungul autostrăzii dintre Kandahar și Tarin-Kot”, a spus Raziq. „Au omorât șapte dintre ei astăzi, trupurile lor au fost descoperite de alți săteni în această dimineață”, a adăugat oficialul afgan.

„Ei au eliberat 30, însă țin ostatici în continuare alți cel puțin 30”, a spus generalul.

Motivele pentru care acești săteni au fost vizați rămân în continuare necunoscute, însă acest tip de operațiuni vizează de obicei oficiali ai guvernului de la Kabul și forțele de securitate. Este pentru prima dată când talibanii merg direct într-un sat pentru a lua ostatici. De obicei, ei opresc vehicule pe drum și verifică identitatea pasagerilor, mai ales dacă aceștia au legături cu guvernul.

Citeşte şi BILANŢ NEGRU: 1.662 de morţi şi 3.581 de răniţi în Afganistan

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
De ce a schimbat, de fapt, Dinamo sigla! Nicolescu: “UEFA ne-o cere!” Care e statutul juridic al vechii sigle
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi