Zelenski, anunţul care dă fiori omenirii: „Rusia să înceteze şantajul nuclear”

Ucraina marchează Ziua Independenţei sub tensiune, la şase luni de la începutul invaziei ruse. Preşedintele Ucrainei avertizează în legătură cu pericolele invaziei ruse.
Filip Stan
24 aug. 2022, 20:01
Zelenski, anunţul care dă fiori omenirii:

Rusia trebuie să înceteze „şantajul său nuclear” şi să se retragă de la centrala Zaporojie, a declarat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski într-un mesaj video difuzat miercuri la Consiliul de Securitate al Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU), informează AFP.

„Rusia trebuie să pună capăt necondiţionat şantajului său nuclear şi pur şi simplu să se retragă de la centrală”, a declarat Zelenski în timpul acestei reuniuni convocate pentru a marca şase luni de la declanşarea invaziei ruse asupra Ucrainei.

Un nou atentat cu maşină capcană în Rusia. Liderul pro-rus al unei aşezări din regiunea Zaporojie a fost asasinat la fel ca Daria Dugina

Forţele ruse au ocupat zona din jurul centralei Zaporojie în martie, la scurt timp după ce Rusia a trimis zeci de mii soldaţi în Ucraina. Centrala, încă operată de personal ucrainean, rămâne aproape de linia frontului şi a fost lovită de obuze de mai multe ori în ultimele săptămâni, stârnind temeri asupra unui dezastru nuclear. Ucraina şi Rusia s-au învinuit reciproc pentru bombardamentele din şi în jurul complexului de reactoare nucleare din sudul Ucrainei.

În 24 februarie acest an, Rusia a declanşat o agresiune militară nejustificată şi neprovocată împotriva Ucrainei. Moscova susţine constant că este vorba despre o ”operaţiune militară specială de denazificare” a ţării vecine şi de protejare a comunităţii rusofone din estul Ucrainei.

Ucraina marchează Ziua Independenţei sub tensiune, la şase luni de la începutul invaziei ruse. Zelenski: „Sunt posibile provocări respingătoare ale Rusiei şi atacuri brutale. Vom răspunde oricărei manifestari a terorismului rus”

„Trebuie să fim conştienţi că miercuri, sunt posibile provocări respingătoare ale Rusiei şi atacuri brutale”, a avertizat marţi seară Volodimir Zelenski. „Şi, bineînţeles, vom răspunde oricărei manifestari a terorismului rus”, a adăugat preşedintele ucrainean, care avansase deja sâmbăta trecută că „Rusia ar putea încerca să facă ceva deosebit de dezgustător, deosebit de crud”.

„Astăzi sărbătorim ziua drapelului nostru şi se întâmplă într-un moment în care luptăm împotriva celei mai îngrozitoare ameninţări la adresa statului şi, în acelaşi timp, am atins cea mai mare unitate naţională. De aceea am îndurat. Pentru că am unit şi am unit lumea în jurul valorilor adevărate”, a declarat preşedintele ucrainean.

La primele ore ale zilei de 24 august, explozii au fost auzite în mai multe oraşe, precum Harkov (nord-est), Zaporojie şi Dnipro (centru), potrivit autorităţilor locale.

Noi amenințări din partea Rusiei: Rachetele hipersonice rusești Kinzhal ar putea „mătura” o bază NATO din România
Atentatul cu bombă în urma căruia fiica unui proeminent ideolog rus ultra-naţionalist a murit în weekend, pentru care Rusia învinovăţeşte Ucraina, a sporit şi temerile de represalii. Înmormântarea Dariei Dugina a avut loc marţi, la Moscova, la care tatăl ei, Alexander Dugin, a spus că doar victoria din Ucraina ar putea justifica preţul pe care l-a plătit.

Zelenski a spus că are informaţii de la serviciile din Ucraina şi de la partenerii internaţionali că există o ameninţare crescută, dar a subliniat că ameninţarea din partea Rusiei a rămas zilnic şi constantă din 24 februarie.

El a declarat într-o conferinţă de presă la Kiev că Ucraina nu va fi de acord cu nicio propunere de îngheţare a frontului actual pentru a „calma” Moscova, care controlează acum aproximativ 22% din Ucraina, inclusiv Crimeea, scrie The Guardian.

Boris Johnson, în vizită la Kiev pentru a treia oară de la începutul războiului / Marea Britanie acordă Ucrainei un ajutor militar în valoare de 54 de milioane de lire

Premierul britanic Boris Johnson vizitează, miercuri, Kievul, cu ocazia Zilei Independenţei, pentru a treia oară în cele şase luni de la începutul invaziei ruse, relatează AFP. Johnson a anunţat cel mai recent pachet de sprijin în valoare de 54 de milioane de lire sterline, care include sisteme de supraveghere fără pilot şi sisteme de rachete pentru armata ucraineană, potrivit The Guardian.

 

DailyBusiness
Scandal la SJU Satu Mare. Mâncarea pacienților declanșează un conflict de proporții cu Ministrul Sănătății
Spynews
Mara Bănică, vacanță fabuloasă în Maldive! Cazarea pe care a ales-o este un colț de rai și arată spectaculos | FOTO
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Video. Mitică Dragomir, amintiri tari cu rapidistul Ion Iliescu: „Cel mai bun președinte după Ceaușescu!”. L-a chemat la 11 noaptea la un pahar de vin!
Capital.ro
Ion Iliescu a murit! Fostul președinte al României avea 95 de ani
Playtech.ro
Când o sărbătorim pe Sfânta Teodora de la Sihla în 2025. Singura româncă trecută în rândul sfinților
Adevarul
Șocul trăit de mulți români întorși din Bulgaria. „Nu o să mă mai plâng niciodată de infrastructura noastră”
wowbiz.ro
ULTIMELE CUVINTE ale lui Iliescu înainte să moară! Ce a apucat să transmită fostul președinte
Evz.ro
Banca sau statul? Cine îți ia casa dacă ambele au pus sechestru
Prosport.ro
„Milionari și bogătași îi scriu și îi oferă excursii în Europa”. Femeia care a declanșat isteria între bărbații cu bani după ce s-a despărțit de logodnic
kanald.ro
Taxă pe cearșaf în Mamaia. Cât costă să îți pui cearșaful pe plajă: „Nu mi se pare corect”
Cancan.ro
BREAKING | Ion Iliescu a murit la 95 de ani
Capital.ro
Traian Băsescu a știut tot cu 3 zile înainte. A primit somație: Trebuie să spună public ce știa!
StirileBZI
Românii strâng cureaua, Parlamentul toarnă în pahare! Se aruncă mii de euro pe whiskey și vin de lux
stirilekanald.ro
VIDEO Un vulcan din Rusia a erupt după 600 de ani de liniște
Primele detalii despre înmormântarea lui Ion Iliescu. Guvernul a stabilit pașii oficiali