Zelenski face bilanţul crunt al războiului: „1.300 de militari ucraineni au murit în război. Numărul soldaţilor ruşi ucişi este de zece ori mai mare”

În timpul războiului declanşat de Rusia pe 24 februarie, Ucraina a pierdut aproximativ 1.300 de soldați, a anunţat președintele Volodimir Zelenski, sâmbătă, într-o conferinţă cu presa străină.
Daniel Spătaru
12 mart. 2022, 17:23
Zelenski face bilanţul crunt al războiului:

„Am pierdut aproximativ 1.300 de militari, iar în Rusia a pierdut mai mult de 12.000. Raportul este de unu la zece. Nu sunt fericit că 12.000 dintre ei au murit. Nu aceasta este viziunea mea despre lume”, a spus Volodimir Zelenski.

Preşedintele ucrainean a mai spus că Rusia suferă pierderi într-un ritm fără precedent: în 16 zile de război, 31 de grupuri tactice de batalion ale armatei sale și-au pierdut capacitatea de luptă, au fost distruse peste 360 ​​de tancuri, 1.205 de vehicule blindate, aproximativ 60 de avioane și 80 de elicoptere.

Forțele noastre armate fac totul pentru a priva inamicul de orice dorință de a continua războiul împotriva Ucrainei. Pierderile trupelor rusești sunt enorme. Dinamica pierderilor ocupanților în ziua a 17-a este de așa natură încât este cea mai mare lovitură pentru Armata rusă în ultimele decenii„, a mai spus președintele Zelenski.

Citeşte şi Povestea tulburătoare a lui Andrei, băiatul ucrainean ţinut de ruşi cinci zile într-un hambar, cu o pungă pe cap. Modul brutal în care se comportă invadatorii, în satele ocupate

Pe de altă parte, numărul civililor care şi-au pierdut viaţa de la începutul invaziei Ucrainei, pe 24 februarie, a crescut la 579, potrivit unui bilanţ al Consiliului drepturilor omului al ONU. Printre morţi se află 42 de copii şi tineri. În plus, au fost confirmate 1.0002 de persoane rănite.

Vineri, bilanţul civililor ucişi în Ucraina de la începutul războiului era de 564. Consiliul înregistrează numai decesele pe care le poate confirma şi notează că bilanţul real probabil este mai mare.

Citeşte şi Război în Ucraina, ziua 17. Militarii ruşi bombardează Kievul. Lupte grele la periferie

Cele mai multe victime civile au fost cauzate de utilizarea armelor explozibile cu o zonă de impact amplu, inclusiv a obuzelor de artilerie grea, sistemelor de rachete cu mai multe lansatoare şi loviturilor aeriene şi cu rachete„, se menţionează într-un comunicat.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Calendarul Sportiv al anului 2026! Când și unde au loc cele mai importante competiții
Capital.ro
Permis de conducere, regulă nouă în 2026 în România. Conducătorii auto care nu mai dau sala
Playtech.ro
Pensionarii din România favorizaţi de noua lege a pensiilor, în 2026. Cine are parte de beneficii nesperate
Adevarul
Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Cui spunem, de fapt, La mulți ani, de 1 ianuarie? Este ziua multor români
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend