Zi de doliu în sportul românesc. Felicia Ţilea a murit la 57 de ani, după o boală grea

Felicia Țilea a murit la vârsta de 57 de ani. Vicecampioana mondială la aruncarea suliței avea un palmares de invidiat. A participat la 4 ediții ale Jocurilor Olimpice, ultima dată în 2008.
Filip Stan
03 mart. 2025, 19:39
Zi de doliu în sportul românesc. Felicia Ţilea a murit la 57 de ani, după o boală grea

Felicia Ţilea a început sportul de performanță de la o vârstă fragedă, iar la 12 ani a fost prima dată remarcată. A fost legitimată de-a lungul carierei la Steaua, Dinamo, Rapid și Zalău.

Fostul său antrenor a declarat că fosta atletă s-a confruntat cu probleme uriașe.

„Zi tristă pentru sportul din România. Fosta atletă Felicia Ţilea Moldovan, pe care sunt mândru că am avut-o ca sportivă, a pierdut ultima și cea mai importantă competiție. A plecat după o grea suferință. Sportivă și femeie puternică, cu un caracter și voință puternice, a lăsat în Cartea de Aur a atletismului românesc rezultate deosebite la competițiile internaționale. Sincere condoleanțe familiei. Dumnezeu să o odihnească în pace”, a spus Nicu Lăpușan, conform sportulsalajean.ro.

În 1995, a devenit primul Cetățean de Onoare al municipiului Zalău.

Palmares impresionant pentru Felicia Ţilea

Medalia de aur la Universiada de Vară din 1995

vicecampioană mondială la Göteborg în 1995

medalie de bronz la Campionatul European din 1994

Cel mai bun rezultat mondial la aruncarea suliței în 1996 – 69,26 metri (cu vechiul tip de suliță)

Clasarea pe locul 5 la Campionatul Mondial de la Atena în 1997

În 2008, la aproape 41 de ani, a participa la a patra sa Olimpiadă, la Beijing

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Scandal uriaș la Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Cluj. Sportivii ruși se retrag din competiție din cauza lui Emil Boc. Update
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
40 de grade și nopți tropicale. De ce România este mai puțin pregătită decât Franța pentru canicula extremă
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela a ajuns la 235 de morți. Oamenii caută prin ruine cu mâinile goale după supraviețuitori
iamsport.ro
Prunea s-a întâlnit cu Budescu la mare și a fost năucit: ”Abia vorbea”
MediaFlux
Gigi Becali s-a făcut diriginte de șantier. Fostul arbitru Alexandru Tudor a pus umărul la treabă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?