Zi DECISIVĂ pentru Ionuţ Gologan, românul condamnat la moarte în Malaezia. Ce şanse mai are să scape de pedeapsă

Ziua de marţi, 26 ianuarie, este una care poate fi decisivă pentru Ionuţ Gologan, românul condamnat la moarte în Malaezia, pentru trafic de droguri. Judecătorii vor lua în discuţie recursul acestuia la sentinţa prin care i-a fost acordată pedeapsa capitală.
Filip Stan
25 ian. 2016, 14:40
Zi DECISIVĂ pentru Ionuţ Gologan, românul condamnat la moarte în Malaezia. Ce şanse mai are să scape de pedeapsă

Ionuţ Gologan se va prezenta pe 26 ianuarie în faţa completului de judecată care va analiza recursul său la condamnarea la moarte primită pentru trafic de droguri în Malaezia. Decizia ar putea să pecetluiască definitiv soarta tânărului Ionuţ Gologan, aflat de peste doi ani în „celula morţii”, departe de ţară.

Mai multe instituţii importante ale statului au promis, de-a lungul vremii, că-l vor ajuta pe Ionuţ Gologan să scape de condamarea la moarte şi, dacă va fi posibil, să-şi execute pedeapsa în ţară, dar nimic nu s-a concretizat.

Unul dintre cei care au încercat să-l ajute pe tânărul condamnat la moarte şi pe ceilalţi trei români arestaţi tot în Malaezia a fost avocatul Artin Sarchizian, preşedintele Societăţii Române pentru Drepturile Omului.

Românul condamnat la moarte în Malaezia şi-a făcut altar din icoanele de la Gigi Becali. Ce spune tatăl său

Acesta a explicat că, oricare ar fi soluţia în cazul recursului, Ionuţ Gologan are mari şanse să scape de execuţia capitală. „Sunt şanse mari ca Ionuţ Gologan să scape de condamnarea la moarte. Rezultă foarte clar din statisticile studiate de noi, că, în ultimii ani, numărul execuţiilor capitale în Malaysia sunt într-o scădere vertiginoasă, cu toate că sentinţele de condamnare la moarte s-au menţinut ca număr. Practic, din statisticile oficiale şi din diverse declaraţii, în Malaezia au avut loc cam două execuţii în ultimii patru ani. Şi, dacă nu mă înşel, aceste două execuţii au fost pentru fapte de crimă, deci nu a fost niciun executat, în ultimii patru sau cinci ani, pentru traficul de droguri”, spune avocatul Sarchizian potrivit ziarulring.ro.

Românul condamnat la moarte în Malaezia: „M-aţi uitat aici! Mă vreţi mort!”

Cea mai mare şansă a lui Ionuţ, în varianta în care pierde recursul, ar fi renunţarea guvernului malaezian la condamnarea la moarte pentru traficanţii de droguri. Şi asta pentru că şi Malaezia are foarte mulţi cetăţeni condamnaţi în alte ţări pentru astfel de infracţiuni, iar renunţarea lor ar fi un bun semnal internaţional.

Ionuţ Gologan a pierdut, pe 5 octombrie, un nou proces în care era contestată sentinţa prin care a fost condamnat la moarte în Malaezia, însă urmează un nou termen la care speră să fie cruţat.

Acum există însă o nouă şansă pentru Ionuţ, care poate respira uşurat, după ce contestaţia înaintată la Curtea Federală de Justiţie a Malaysiei a stabilit primul termen pentru judecarea recursului pentru 26 ianuarie 2016. Anunţul oficial a fost făcut de Ministerul român al Afacerilor Externe, care a calificat drept speculaţii informaţiile privind o posibilă execuţie a lui Ionuţ Gologan. „La 6 noiembrie 2015, Curtea Federală de Justiţie a Malaysiei a stabilit un prim termen pentru judecarea recursului în data de 26 IANUARIE 2016. Avocatul apărării, care a fost angajat de statul român, estimează că această fază procesuală va dura mai multe luni”, se arată într-un comunicat MAE, remis RomaniaTV.net.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Zodiile care dau lovitura până pe 21 iunie. Patru nativi au noroc în viață și în plan financiar
Capital.ro
Taxă obligatorie în România. Șoferii care achită până la 5.315 lei. Decizia se aplică de la 1 iulie
Playtech.ro
Județul din România cu fenomene geologice unice în lume. Cei care ajung aici spun că peisajul nu pare de pe Pământ
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Marele adevăr despre Elon Musk. Se droghează sau nu?
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Insula din România știută de puțini: locul ascuns cu cai sălbatici, cândva cuib al infractorilor, azi paradis uitat
Capital.ro
Doliu în lumea muzicală. A murit un celebru artist. A lăsat în urmă o moștenire artistică de neînlocuit
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Putin e scos din minți! Lovitura decisivă dată de UE
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei