Zi FABULOASĂ pentru SIMONA HALEP la BIRMINGHAM

SIMONA HALEP BIRMINGHAM. Simona Halep are cale liberă spre câştigarea turneului de la Birmingham. Principalele rivale au ieşit din cursa pentru trofeu.

17 iun. 2015, 16:59

SIMONA HALEP BIRMINGHAM. Eugenie Bouchard, cap de serie numărul 5 şi locul 11 WTA, a ratat, miercuri, calificarea în optimile de finală ale turneului de la Birmingham (Marea Britanie), dotat cu premii în valoare totală de 731.000 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei. Bouchard a fost învinsă, în turul doi, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-0, după o oră şi 39 de minute, de Kristina Mladenovic (Franţa), poziţia 43 în ierarhia mondială.

SIMONA HALEP BIRMINGHAM. Tot miercuri, Victoria Azarenka din Belarus, favorită 12 şi locul 25 WTA, s-a retras din competiţie înaintea meciului din turul doi cu Zarina Dias (Kazahstan), poziţia 34 în clasamentul mondial.

SIMONA HALEP BIRMINGHAM. Eugenie Bouchard şi Victoria Azarenka se aflau pe partea de tablou a Simonei Halep, principala favorită a competiţiei şi locul 3 WTA. Românca ar fi putut să o întâlnească pe Bouchard în sferturile de finală şi pe Victoria Azarenka în semifinale.

SIMONA HALEP BIRMINGHAM. În optimile de finală, Simona Halep va juca, joi, împotriva sportivei cehe Klara Koukalova, locul 92 WTA.

SIMONA HALEP BIRMINGHAM. Andrea Petkovic, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 7, şi Ana Ivanovic, favorita numărul 2, au fost şi ele eliminate.