ZIUA NATO. Klaus Iohannis. Apartenenţa la NATO rămâne o garanţie a securităţii ţării noastre

"Ziua NATO în România" se celebrează în prima duminică a lunii aprilie. Preşedintele Klaus Iohannis a transmis, pe pagina sa de Facebook, un mesaj cu ocazia acestei zile.
Ionela Marcu
05 apr. 2015, 13:10
ZIUA NATO. Klaus Iohannis. Apartenenţa la NATO rămâne o garanţie a securităţii ţării noastre

„În fiecare an, în prima duminică din aprilie, celebrăm ziua NATO. Este un prilej să ne amintim cât de mult ne-am dorit să facem parte din Alianța Nord-Atlantică și cu cât profesionalism și curaj contribuie militarii noștri la misiunile NATO din diferite zone ale lumii. Apartenența la NATO rămâne o garanție a securității țării noastre și un reper fundamental al politicii externe a României”, a scris Klaus Iohannis pe Facebook. 

Ministerul Afacerilor Externe a salutat de asemenea celebrarea, duminică, a Zilei NATO, precizând că Alianţa Nord-Atlantică rămâne principalul garant al securităţii ţării, România urmărind, în 2015, întărirea solidarităţii Aliate,în contextul situaţiei de securitate la nivel internaţional şi în vecinătatea estică.

În cadrul reuniunii la vârf NATO de la Praga din anul 2002, delegaţia României a primit invitaţia de aderare la Alianţa Nord-Atlantică.

Pe 29 martie 2004, România a depus instrumentele de ratificare la Departamentul de Stat american, SUA fiind depozitarul Tratatului Alianţei Nord-Atlantice (Washington, 1949), iar la 2 aprilie 2004 s-a desfăşurat, în cadrul reuniunii ministeriale Aliate, ceremonia arborării drapelului ţării noastre la Cartierul General al NATO.

În baza Legii 390/2004, începând cu anul 2005, „Ziua NATO în România” se celebrează în prima duminică a lunii aprilie.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ioan Becali l-a sunat pe Fabregas: “Băi, Cesc…”. Ce jucător din SuperLiga i-a propus impresarul
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
O recunoști? Astăzi este una dintre cele mai cunoscute prezentatoare TV din România, iar în tinerețe arăta așa
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj