Ziua româncelor la Roma. Când şi cu cine joacă, joi, Simona Halep, Irina Begu şi Alexandra Dulgheru

România are în premieră trei reprezentante în optimile de finală ale turneului de la Roma, Simona Halep, Alexandra Dulgheru şi Irina Begu. Mai mult, dacă vor câştiga meciurile joi, Simona Halep şi Alexandra Dulgheru vor fi adversare în sferturile de finală.
Daniel Spătaru
13 mai 2015, 18:30
Ziua româncelor la Roma. Când şi cu cine joacă, joi, Simona Halep, Irina Begu şi Alexandra Dulgheru

Alexandra Dulgheru va deschide ziua de joi a turneului de la Roma, ea urmând să joace în primul meci de pe terenul Pietrangeli, de la ora 12.00, împotriva favoritei numărul 8, rusoaica Ekaterina Makarova. De remarcat faptul că Dulgheru, care în runda anterioară a eliminat-o pe puternica jucătoare cehă Lucie Safarova, a ajuns în această fază după ce a jucat în calificări.

Citeşte şi Alexandra Dulgheru, victorie superbă la Roma. Calificare în stil de mare campioană în optimi

Tot de la ora 12.00, dar pe terenul 1, Horia Tecău şi Florin Mergea vor fi adversari în proba de dublu. Tecău îl are ca partener pe olandezul Jean Julien Rojer, în timp ce Mergea joacă alături de indianul Rohan Bopanna. Perechea Tecău/Rojer este favorită nr. 3 în turneul din capitala Italiei, în timp ce Mergea şi Bopanna au ca atu faptul că au câştigat duminică turneul de la Madrid.

În jurul orei 14.00, pe terenul Pietrangeli, după meciul Dulgheru-Makarova este programat meciul SIMONA HALEP – VENUS WILLIAMS. Favorită nr. 2, Halep are de înfruntat „complexul Venus”, românca pierzând toate cele trei dispute anterioare cu americanca.

Citeşte şi SIMONA HALEP şi-a aflat adversara din optimi, de la Roma. Scorul întâlnirilor directe este 0-3

Irina Begu are cinstea de a încheia ziua de joi la Foro Italico, meciul său cu Victoria Azarenka fiind programat să înceapă cel mai devreme la ora 22.00, pe terenul Central. Partida va fi precedată de alte dispute pasionante de pe „Centrale”, precum John Isner – Rafael Nadal (ora 13.00), Maria Şarapova – Bojana Jovanovski (ora 15.00) şi Novak Djokovic – Thomas Belucci (ora 20.30).

Citeşte şi Irina Begu, victorie uriaşă la Roma, împotriva lui Kerber. Este a trei româncă ajunsă în optimi

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend