Alin Firfirică, medalie de aur la aruncarea discului în cadrul Cupei Europei la aruncări

Atletul Alin Firfirică (Steaua Bucureşti) a obţinut, sâmbătă, medalia de aur la aruncarea discului, categoria under 23, la Cupa Europei la aruncări, din Gran Canaria.

11 mart. 2017, 16:59

Atletul român Alin Firfirică (21 de ani) şi-a trecut sâmbătă în cont o victorie importantă la Cupa Europei de aruncări lungi de la Gran Canaria (Spania). Elevul antrenorului Ioan Zanfirache s-a impus în proba de aruncare a discului, la categoria de vârstă U23, cu un rezultat de 59,62 metri. Rezultatul i-ar fi permis să se claseze pe locul doi în Finala B a seniorilor, desfăşurată sâmbătă dimineaţă (Finala A este programată în cursul serii).

La feminin (seniori), Roxana Perie Ghelber a încheiat proba de aruncare a ciocanului cu un rezultat de 66,18 metri – locul 11. La aruncarea ciocanului, masculin (U23), Mihăiţă Andrei Micu (17 ani) s-a clasat pe locul 12, cu 61,54 m. La greutate (feminin, U23), Lenuţa Burueană a încheiat pe locul 6, cu 15,16 metri.