Antonescu îi dă dreptate lui Băsescu: Sunt de acord că nu se poate adopta o lege pentru o companie

Preşedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, într-o intervenţie la un post de televiziune, că în principiu este de acord cu afirmaţia preşedintelui Băsescu potrivit căreia Parlamentul nu poate adopta o lege care să se refere la o companie.
Romania TV
16 sept. 2013, 19:00
Antonescu îi dă dreptate lui Băsescu: Sunt de acord că nu se poate adopta o lege pentru o companie

Întrebat dacă este de acord cu afirmaţia preşedintelui Băsescu potrivit căreia Parlamentul nu poate adopta o lege care să se refere la o companie, Antonescu a răspuns: „În principiu sunt de acord. Dar nu decid de unul singur, chiar dacă sunt preşedintele Senatului. Preşedintele Senatului e speaker, nu decid eu ce intră şi ce nu pe ordinea de zi„.

Antonescu a spus, de asemenea, că are rezervele sale legate de proiect şi a apreciat că „ping-pong”-ul din ultima perioadă privind proiectul Roşia Montană echivalează cu „ezitarea asumării unei responsabilităţi care ar trebui să fie prin excelenţă guvernamentală”.

CITEŞTE ŞI: Ponta îl înţeapă pe Antonescu: Nu-l susţinem cu forţa la Preşedinţie

Comentând afirmaţia preşedintelui Băsescu potrivit căruia preşedintele Senatului ştie că actualul proiect care se referă inclusiv la Roşia Montană este neconstituţional, Antonescu a spus: „Nu ştie Băsescu ce ştiu eu şi ce nu ştiu”.

Crin Antonescu a precizat că, în ciuda opiniilor diferite în problema Roşia Montană ale liderilor USL, alianţa nu ar trebui să fie în pericol. „Acest proiect privitor la Rosia Montana in legatura cu care avem pozitii diferite… am avut pozitii diferite si in legatura cu modalitatea in care au fost numiti procurorii, am avut pozitii diferite in situatia in care am spus „luati ministerul Justitiei”, in conditiile in care ne revenea noua… nu inseamna, neaparat, ca se rupe coalitia. (…) Nu decurge de aici obligatia de a rupe o alianta care ofera o stabilitate politica Romaniei si care are obligatii fata de electorat. Eu sper sa nu fie nevoie, dar sa stiti ca vom vedea ce ne rezerva viitorul. Nu este nici asta exclus, dar eu sper sa nu se intample”, a comentat Antonescu.

 

DailyBusiness
Atenționare urgentă pentru români. Suedia reintroduce controale stricte la frontiere, suspendând parțial Schengen!
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca este hotărâtă să rupă normele! Vrea să dea lovitura pe scena de la Untold
Fanatik.ro
Proiect gigant de infrastructură într-un mare oraș din România: 23 de km drum principal, 5 tuneluri, 14 noduri rutiere și peste 30 km de piste de biciclete
Capital.ro
Anunț pentru cei cu bani cash. Se pune limită pentru numerar. Declarația oficială care trebuie prezentată
Playtech.ro
Blackout în Londra. Panică la metrou, trenurile au rămas blocate: „Luminile s-au stins, pur și simplu”
DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Adevarul
Soțul vicepreședintei Curții de Apel București s-a răsturnat cu bolidul de lux. Aurelian Pencea a ieșit pozitiv la drugtest
wowbiz.ro
De ce s-a spânzurat de fapt judecătoarea Georgeta Ciungan! Breaking news
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Vreme anormală și azi în România. Nu scăpăm de frig
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
kanald.ro
Judecătoarea Georgeta Ciungan a fost găsită moartă în propria casă! Aceasta a fost o figură emblematică în sportul românesc
Cancan.ro
Ce afecțiunea avea judecătoarea Georgeta Ciungan, care s-ar fi sinucis în Bihor. A fost internată la începutul anului, dar…
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț pentru toată România înainte de alegeri: Am tăcut pentru că....
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
stirilekanald.ro
Un copil de 3 ani și o femeie, morți după ce au căzut din căruță. Cei doi au fost loviți în plin de un camion
Nicușor Dan răstoarnă toate calculele. La asta nu se aștepta nimeni
MediaFlux
Modificare la pensie! Stagiul de cotizare și perioadele de contributivitate se calculează altfel
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cât a costat-o renovarea pe o femeie care a cumpărat 6 case la 1 euro, în Italia