Liderii partidelor politice sunt așteptați vineri, 26 iunie, la Palatul Cotroceni pentru a-i prezenta președintelui Nicușor Dan o soluție de ieșire din criză, după două încercări eșuate de formare a unui nou guvern. Singurul scenariu asupra căruia pare să existe un consens este formarea unui executiv minoritar cu orientare pro-occidentală. Nu se știe dacă acesta va fi construit în jurul partidelor de dreapta sau în jurul PSD, în condițiile în care social-democrații și USR își mențin refuzul de a guverna împreună, iar șeful statului a reafirmat că AUR nu este un partid pro-occidental.