Augustin Lazăr: L-am cunoscut pe preşedintele Klaus Iohannis după ce s-a consumat toată procedura de numire

Procurorul general Augustin Lazăr a declarat, luni seară, că afirmaţia că ar fi semnat o ordonanţă de clasare a unui dosar care l-ar viza pe preşedintele Klaus Iohannis este ”ridicolă” şi susţine că l-a cunoscut pe şeful statului după ce s-a consumat toată procedura de numire.
Romania TV
21 ian. 2019, 20:24
Augustin Lazăr: L-am cunoscut pe preşedintele Klaus Iohannis după ce s-a consumat toată procedura de numire

Augustin Lazăr a fost întrebat, luni seară, la Digi 24, ce părere are despre afirmaţia potrivit căreia ar fi semnat o ordonanţă de clasare a unui dosar care l-ar viza pe preşedintele Klaus Iohannis şi a spus că situaţia este clără.

Lazăr a explicat că s-au primit 16 denunţuri la Curtea de Apel Alba Iulia, iar soluţiile dispuse au fost verificate de Inspecţia Judiciară, fără a fi găsite aspecte nelegale.

”Că eu am fost procuror general la Alba Iulia, pentru detractori, este o ocazie să exploateze această informaţie şi să vină cu o explicaţie, care zic eu este ridicolă, că preşedintele nu dă curs cererii de revocare că eu sunt de la Alba Iulia şi, mai probabil, am instrumentat acolo dosare. Nu e un raţionament de persoană inteligentă”, a spus Lazăr, potrivit News.ro.

Acesta a explicat că l-a cunoscut pe şeful statului în ziua în care a fost numit în funcţie.

”Ce mai contează că eu am cunoscut pe preşedintele Iohannis sau domnia sa m-a cunoscut pe mine în ziua în care, după ce s-a consumat toată procedura de numire, m-a chemat la Cotroceni să vadă cine e Lazăr Augustin. Mi-a spus: «Astăzi voi semna decretul de numire pentru că am văzut dosarul, am văzut că aveţi o carieră, se pare că ştiţi despre ce e vorba în Ministerul Public şi să vă faceţi datoria» şi a semnat decretul la ora 12.00. Ce mai contează faptul acesta”, a mai spus procurorul general.

Acesta a afirmat că ar vrea să ştie şI el cum a ajuns ordonanţa respectivă de clasare, semnată de un alt procuror, în dosarul său de la Ministerul Justiţiei şi a reiterat ideea unei erori de grefă.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat când vine sfârșitul lumii: „Atât va mai dura”
Capital.ro
Pensii mai mari în România. Anunțul BNR pentru pensionari: A crescut pensia, dar n-au mai rămas bani
Playtech.ro
Meseria bănoasă pentru care nu ai nevoie de studii. Cursul costă până în 900 de lei, dar poți câștiga chiar și 10.000 de lei pe lună
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a izbucnit la adresa FRF după ce a apărut pe lista pentru postul de selecționer: ”Fraier nu o să fiu niciodată!”
MediaFlux
Când pică Paștele catolic și ortodox în aceeași zi. Lista sărbătorilor până în 2030
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj