Barcelona a spulberat-o pe Chelsea şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor. Messi a lovit de două ori

FC Barcelona este ultima calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a câştigat cu 3-0, miercuri seara, returul cu Chelsea. În prima manşă, la Londra, scorul fusese egal, 1-1.

14 mart. 2018, 19:11

BARCELONA – CHELSEA LIVE VIDEO ONLINE TELEKOM SPORT 3-0 (Messi – min. 3 şi 63, O. Dembele – min. 20). Cu cele două goluri marcate în returul cu Chelsea, Messi a ajuns la 20 de reuşite în cupele europene poarta echipelor din Premier League, în 18 apariţii împotriva acestora.

Pentru Messi, reuşitele de miercuri au fost golurile sale 99 şi 100 în Liga Campionilor.

Cele două echipe au evoluat în următoarele formule:

FC Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto, Piqué, Umtiti, Alba – Dembele (Vidal ’67), Rakitic, Busquets (Gomes ’61), Iniesta (Paulinho ’56) – Messi, Suarez. Antrenor: Ernesto Valverde

Chelsea: Courtois – Azpilicueta, Christensen, Rudiger – Moses (Zappacosta ’67), Fabregas, Kante, Alonso – Willian, Giroud (Morata ’67), Hazard (Rodriguez ’82). Antrenor: Antonio Conte.

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor s-au mai calificat Liverpool, Manchester City, Bayern Munchen, Juventus Torino, AS Roma, Real Madrid şi FC Sevilla.

Tragerea la sorţi a acestei faze va avea loc vineri.