PLANURILE lui Cioloş pentru infrastructură: „AUTOSTRADA Sibiu – Piteşti, o prioritate”

Premierul Dacian Cioloş a declarat, marţi, că, în 2016, vrea să demareze proiectele de infrastructură prevăzute în Master Planul de autostrăzi. Mai mult, oficialul a spus că până la data de 15 decembrie 2015 va fi gata calendarul cu principalele proiecte pe care Guvernul său şi le va asuma în decursul anului 2016.
Iulian Tudor
01 dec. 2015, 12:52
PLANURILE lui Cioloş pentru infrastructură:

Premierul Dacian Cioloş a fost invitat, marţi, la Europa FM, unde a răspuns întrebărilor ascultătorilor. Unul dintre ascultători l-a întrebat pe primul ministru dacă statul român are planuri reale pentru a construi autostrăzi în Moldova, o zona nedezvoltată din cauza lipsei de investiţii în infrastructură.

Există un proiect pentru autostrada Târgu Mureş – Iaşi. În master plan, aceasta autostrada este pe locul doi ca prioritate. Lansăm ceea e prevăzut, chiar vrem să punem în aplicare„, a spus Cioloş.

Mai exact, premierul a precizat că până la data de 15 decembrie va fi gata un calendar cu toate proiectele de infrastructură pe care statul român le va demara în anul 2016.

Vrem să dăm semnalul că începem ce trebuie făcut acolo (Târgu Mureş –  Iaşi). Pana pe 15 decembrie, cand o sa venim cu planul de actiune sectorial pe fiecare domeniu in parte, pe care l-am cerut fiecarui ministru, atunci o sa avem si calendarul pe principalele proiecte pe care ni le putem asuma in decursul anului 2016. Este o prioritate autostrada Sibiu – Piteşti, dar avem prioritate şi în partea asta spre Moldova„, a precizat Dacian Cioloş.

Premierul a adăugat că, în România, problema nu este finanţarea proiectelor, ci „organizarea şi eficienţa lor”. „Nu e o problemă de finanţare, problema este organizarea şi eficienţa noastră. Nici pe bugetul naţional nu cheltuim banii pe care îi alocăm, pe fonduri europene avem bani necheltuiţi şi o să le trecem pe bugetul 2014-2020, dar asta înseamnă bani pierduţi„, a mai spus primul ministru.

Dacian Cioloş a vorbit la Europa FM şi despre autostrada Orăştie-Sibiu, închisă între Sălişte şi Cunţa, după nouă luni de la inaugurare, din cauza unor crăpături în asfalt. „Oricâţi bani vom da înapoi, pe Orăştie-Sibiu vreau sa vad a cui e vina si cine si-o asuma”, a precizat Cioloş.

Cioloș: Vrem ca achizițiile publice să fie mai transparente

Premierul Dacian Cioloș a declarat, marți, că își dorește ca procedurile de achiziții publice să fie derulate mai transparent, el adăugând că în România există în acest sens și ‘obiceiul’ de a adăuga în legislație prevederi pe lângă cele obligatorii din punct de vedere european.

Am vrea ca achizițiile publice să fie mult mai simple, mai clare și mai transparente. Legislația națională se aliniază la o directivă europeană care prevede niște principii legate de achizițiile publice și am constatat că noi avem obiceiul să mai tot adăugăm la ceea ce e obligatoriu din punct de vedere european, pentru că vorbim de fonduri europene. Sigur, aveam o legislație națională și aliniam tot timpul legislația europeană la legislația națională în sensul că mai adăugam niște lucruri„, a spus Cioloș, la Europa FM.

Prim-ministrul a precizat că a cerut ministrului Fondurilor Europene, Aura Răducu, o analiză privind simplificarea procedurilor, astfel încât achizițiile publice să fie mai transparente. „Acum, am cerut doamnei ministru Răducu să vedem în ce măsură, până când nu lansăm noile proiecte în perioada imediat următoare, să simplificăm pe cât posibil și să facem în așa fel încât lucrurile să fie mult mai clare și mai transparente pentru că de acolo apăreau probleme. (…) Aș vrea să folosim experiența pe care am avut-o în perioada 2007-2014 și să facem achiziții publice pentru a avea proiecte eficiente și nu pentru a conveni unora sau altora care aveau de multe ori alte obiective decât eficiența proiectelor atunci când aplicau anumite reguli de achiziții publice„, a mai adăugat premierul Cioloș.

DailyBusiness
Controale ANPC pe litoral. Produse expirate, camere murdare și echipamente uzate în hoteluri și restaurante
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
Fanatik.ro
El este românul care apare în prima fotografie din lume făcută sub apă. A fost unul dintre cei mai mari savanți ai țării
Capital.ro
Ne-a părăsit cea mai iubită actriță. Și-a dedicat viața filmelor. A fost apreciată de toată lumea
Playtech.ro
De ce e periculos să ții telefoanele și laptopurile vechi în sertar. Ce soluții ai pentru dispozitivele scoase din uz
Adevarul
„Se servește într-o pâine ridicolă”. Reacția unui turist britanic în România, după ce a mâncat ciorbă de fasole în pâine
wowbiz.ro
Medicul care l-a resuscitat pe Felix Baumgartner face dezvăluiri halucinante: „Am bănuit când am văzut...”. Detaliul pe care l-a observat instant când a început să-i ofere primul ajutor
Evz.ro
Nu face asta în avion. Creezi mari probleme
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
kanald.ro
Încă un adolescent găsit mort în apele Mureșului! Este al doilea copil înecat în mai puțin de 24 de ore
Cancan.ro
Gestul fiului lui Nicușor Dan i-a uimit pe austrieci. Ce le-a spus jurnaliștilor
Capital.ro
Taxă în România dacă folosești Facebook și Instagram. Cine va achita noul abonament de 40 de lei
StirileBZI
România introduce taxarea digitală pe șosele! Contează cât poluezi și cât conduci
stirilekanald.ro
Plutonierul Andy Gimiga, omul care a salvat vieți timp de peste 25 de ani, a murit: „Te vom onora mereu!”
Horoscopul de Azi, 26 Iulie, cu Cristina Demetrescu. Racii primesc amenzi astrale, Leii devin cea mai puternică zodie