Comisarul european pentru sănătate avertizează România cu privire la Legea Antifumat

Comisarul european pentru sănătate şi siguranţă alimentară, Vytenis Andriukaitis, a adresat, luni, o scrisoare preşedintelui Comisiei pentru sănătate din Camera Deputaţilor, Florin Corneliu Buicu, exprimându-şi îngrijorarea legată de recentele amendamente aduse legii antifumat.
Filip Stan
26 sept. 2016, 12:41
Comisarul european pentru sănătate avertizează România cu privire la Legea Antifumat

Sunt îngrijorat de recentele evoluţii în ce priveşte permiterea fumatului în spaţii publice, în proiectul de lege care transpune în legislaţia românească Directiva UE referitoare la produse din tutun; un aspect care ar afecta negativ sănătatea publică şi protecţia sănătăţii cetăţenilor. Susţin în totalitate adoptarea măsurilor de control eficiente în ce priveşte consumul de tutun în România, măsuri care să protejeze cetăţenii, prin interzicerea fumatului în spaţii publice’, a precizat comisarul european.

Potrivit acestuia, transpunerea unei directive europene în domeniu reprezintă o oportunitate pentru România de a-şi consolida măsurile de control în ceea ce priveşte fumatul în spaţiile în care nu este permis consumul de tutun.

‘Conform datelor noastre cele mai recente, cetăţenii români se numără printre cetăţenii UE cei mai expuşi fumatului, în condiţiile în care 80% dintre persoane au declarat că au fost expuse fumului de ţigară în baruri, ceea ce reprezintă o valoare de trei ori mai mare decât media europeană. Din acest motiv, nu există un moment mai bun decât cel prezent pentru a proteja cetăţenii români de expunerea la fumul de ţigară şi de a contribui la atingerea obiectivului ‘2035 – prima generaţie fără tutun a României’ ‘, a menţionat Vytenis Andriukaitis.

El a subliniat că măsurile de protejare a populaţiei împotriva fumatului în spaţii publice sunt în acord deplin cu Recomandarea Consiliului privind mediile libere de fumat (2009), prin care se cere statelor membre să asigure măsuri eficiente de protecţie împotriva expunerii la fumul de ţigară la locul de muncă, în spaţiile publice închise, în mijloacele de transport în comun şi în alte locuri publice.

Scrisoarea a fost prezentată mass-media în contextul în care ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, şi secretarul de stat în MAI Raed Arafat au prezentat luni, într-o conferinţă de presă, statistici referitoare la frecvenţa fumatului în rândul tinerilor. Ei au făcut referire şi la amendamentele propuse la legea antifumat în Comisia de sănătate din Senat, conform cărora este permis fumatul în spaţii închise, cu condiţia ca acestea să fie inscripţionate în acest sens.

 
 
 
 
 
 

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu Nicolae Stanciu, cât de gravă e, de fapt, accidentarea. Italienii tocmai au făcut anunțul
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii românești. Direcția 5 e în doliu. S-a stins membrul formației: Am fost împreună 30 de ani. Îți mulțumim din suflet!
Playtech.ro
Ce urmează după codul roşu de ploi, conform ANM? Când cresc iar temperaturile
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Vești bune! Mamele și veteranii ar putea fi scutiți de plata contribuției la sănătate
Cancan.ro
BREAKING | A murit Marius Keseri de la Direcția 5
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Soluția ANRE pentru prețuri mai mici la energie. Cum ar putea fi calculate facturile
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar