COSTA RICA-GRECIA 1-1 după 120 de minute, 5-3 la loviturile de departajare!

COSTA RICA - GRECIA: Surprinzătoarea echipă a Costa Ricăi s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), după ce a învins Grecia, la loviturile de departajare, cu scorul de 5-3, duminică, pe 'Arena Pernambuco' din Recife, în optimile de finală ale competiţiei. După 90 şi 120 de minute scorul a fost egal, 1-1.

29 iun. 2014, 18:10

COSTA RICA – GRECIA

Costa Rica a deschis scorul prin Bryan Ruiz (52), la o fază care nu anunţa nimic, dar Grecia a salvat din nou situaţia în ultimele minute ale timpului regulamentar, egalând prin Sokratis Papastathopoulos (90+1).

Costa Rica a ajuns între primele opt echipe din lume şi va întâlni Olanda în sferturile de finală.

Costa Rica şi-a creat prima ocazie notabilă a întâlnirii, dar şutul lui Bolanos s-a dus peste poartă (8). Grecia a replicat prin Christodoulopoulos (12), dar nici şutul său nu a fost cadrat.

Deşi Costa Rica a avut o posesie mai bună, ocaziile mai mari au aparţinut grecilor. Mai întâi, Karagounis a tras de la distanţă în braţele lui Navas (28), iar apoi goalkeeper-ul costarican a salvat golul cu o intervenţie de excepţie la reluarea lui Salpingidis (37), după centrarea lui Holebas.

Prima ocazie de după pauză a fost tot a elenilor, dar Samaras a reluat cu capul în braţele lui Navas (47).

Cei care au deschis scorul au fost ”Los Ticos”, în minutul 52, prin Bryan Ruiz, care a şutat fără preluare, plasat, din marginea careului, la centrarea lui Bolanos: 1-0.

Imediat după gol, la o nouă fază de atac a latino-americanilor (54), fundaşul Torosidis a comis un henţ evident în careu, dar arbitrul nu a acordat penalty-ul cuvenit.

Situaţia din teren s-a îngreunat pentru Costa Rica din minutul 66, când echipa lui Jorge Luis Pinto a rămas în zece oameni, Duarte fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben. Grecii au alergat după egalare, dar nu au reuşit minute bune să îşi creeze situaţii de gol, Karagounis nefiind periculos nici din lovitură liberă (80) din poziţie favorabilă. Navas a reţinut cu şansă o centrare a lui Christodoulopoulos (87).

Grecia, viitoarea adversară a României din preliminariile EURO 2016, a reuşit să repete performanţa din meciul cu Cote d’Ivoire, când a smuls succesul în prelungiri, iar de data aceasta a egalat în min. 90+1, când la o minge aruncată în careul costarican, Gekas a tras din întoarcere, Navas a respins, iar Papastathopoulos a trimis balonul în plasă: 1-1.

Mai mult, Grecia a avut şansa de a închide conturile, pentru că Mitroglou a reluat periculos cu capul, dar Navas a salvat splendid de sub transversală (90+4).

Ambele echipe au fost lipsite de luciditate în prelungiri, Costa Rica renunţând la ofensivă, în timp ce grecii au atacat, dar în general neinspirat. Gekas a reluat necontrolat cu capul pe lângă poartă (95), iar Katsouranis a fost blocat in extremis de Gonzalez (100). Brenes (106) a semnat singura şansă a costaricanilor în timpul suplimentar, un şut peste poartă. Costa Rica a încercat o acţiune în forţă la un corner, dar Grecia a pornit pe o contră supranumerică, cinci la doi, Navas salvând situaţia la şutul lui Christodoulopoulos (113). Mitroglou a ratat ocazia meciului în ultimele secunde ale prelungirilor (120+1), şutând pe lângă poartă din poziţie ideală.

Imediat după terminarea prelungirilor, Fernando Santos, selecţionerul Greciei, a fost eliminat de arbitru de pe banca tehnică pentru proteste.

Jucătorii desemnaţi să execute loviturile de departajare s-au achitat cu brio de sarcină, dar şutul lui Gekas a fost respins de Navas, Umana transformând lovitura decisivă, care a calificat ”Los Ticos” în sferturi, o echipă care a jucat jumătate din acest meci de 120 de minute în inferioritate numerică.

Costa Rica – Grecia 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 5-3 la loviturile de departajare

Au marcat: Bryan Ruiz (52), respectiv Sokratis Papastathopoulos (90+1).

Au executat loviturile de departajare: Celso Borges 1-0 (gol), Kostas Mitroglou 1-1 (gol), Bryan Ruiz 2-1 (gol), Lazaros Christodoulopoulos 2-2 (gol), Giancaro Gonzalez 3-2 (gol), Jose Holebas 3-3 (gol), Joel Campbell 4-3 (gol), Theofanis Gekas 4-3 (ratare – apără Navas), Michael Umana 5-3 (gol).

Recife, ”Arena Pernambucano”

Cupa Mondială 2014 – optimi de finală

Au evoluat echipele:

Costa Rica: 1. Keylor Navas – 16. Cristian Gamboa (2. Johnny Acosta, 77), 6. Oscar Duarte, 3. Giancaro Gonzalez, 4. Michael Umana, 15. Junior Diaz – 10. Bryan Ruiz (căpitan), 5. Celso Borges, 17. Yeltsin Tejeda (22. Jose Miguel Cubero, 66), 7. Christian Bolanos (14. Randall Brenes, 83) – 9. Joel Campbell. Selecţioner: Jorge Luis Pinto.

Rezerve neutilizate: 18. Patrick Pemberton, 23. Daniel Cambronero – 8. Heiner Mora, 11. Michael Barrantes, 12. Waylon Francis, 13. Oscar Esteban Granados, 19. Roy Miller, 20. Diego Calvo, 21. Marcos Urena.

Grecia: 1. Orestis Karnezis – 15. Vassilis Torosidis, 4. Kostas Manolas, 19. Sokratis Papastathopoulos, 20. Jose Holebas – 2. Giannis Maniatis (21. Kostas Katsouranis, 78), 10. Georgios Karagounis (căpitan), 22. Andreas Samaris (9. Kostas Mitroglou, 58) – 14. Dimitris Salpingidis (17. Theofanis Gekas, 69), 7. Georgios Samaras, 16. Lazaros Christodoulopoulos. Selecţioner: Fernando Santos.

Rezerve neutilizate: 12. Panagiotis Glykos, 13. Stefanos Kapino – 3. Georgios Tzavellas, 5. Vangelis Moras, 6. Alexandros Tziolis, 8. Panagiotis Kone, 11. Loukas Vyntra, 18. Giannis Fetfatzidis, 23. Panagiotis Tachtsidis.

Costa Rica – Grecia 1-0, Costa Rica deschide scorul

Min. 120: Finalul prelungirilor, calificarea se decide la loviturile de departajare

Min. 112: Ocazie URIAŞĂ Grecia, 5 contra 2 pe contraatac, dar portarul din Costa Rica apără!

Min. 105: Egalitate după prima repriză de prelungiri.

Min. 95: Grecia forţează desprinderea, dar pierde mingile în prejma careului celor din Costa Rica.

Min. 90: Echipele Costa Ricăi şi Greciei sunt la egalitate, 1-1, după cele 90 de minute ale meciului care are loc duminică, pe ‘Arena Pernambuco’ din Recife, în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia (12 iunie – 13 iulie). Bryan Ruiz a deschis scorul pentru Costa Rica, marcând cu un şut de la marginea careului (52). Grecia a restabilit egalitatea în minutul 90+1, prin Sokratis Papastathopoulos.

Se vor disputa două reprize a câte 15 minute de prelungiri.

Min. 67: Cartonaş roşu! Costa Rica va juca finalul de meci în inferioritate numerică

Min. 52: GOOOOOOOOOOOL, Costa Rica deschide scorul. Bryan Ruiz a deschis scorul pentru Costa Rica, marcând cu un şut de la marginea careului

Min. 47: Grecia începe repriza a doua în atac.

A început meciul COSTA RICA – GRECIA.

COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Echipele de start pentru meciul COSTA RICA – GRECIA:

Costa Rica: 1. Keylor Navas – 16. Cristian Gamboa, 6. Oscar Duarte, 4. Michael Umana, 3. Giancaro Gonzalez, 15. Junior Diaz – 7. Christian Bolanos, 17. Yeltsin Tejeda, 5. Celso Borges – 10. Bryan Ruiz (căpitan), 9. Joel Campbell. Selecţioner: Jorge Luis Pinto.

Rezerve: 18. Patrick Pemberton, 23. Daniel Cambronero – 2. Johnny Acosta, 8. Heiner Mora, 11. Michael Barrantes, 12. Waylon Francis, 13. Oscar Esteban Granados, 14. Randall Brenes, 19. Roy Mller, 20. Diego Calvo, 21. Marcos Urena, 22. Jose Miguel Cubero

Grecia: 1. Orestis Karnezis – 15. Vassilis Torosidis, 4. Kostas Manolas, 19. Sokratis Papastathopoulos, 20. Jose Holebas – 2. Giannis Maniatis, 22. Andreas Samaris, Georgios Karagounis, 16. Lazaros Christodoulopoulos – 14. Dimitris Salpingidis, 7. Georgios Samaras. Selecţioner: Fernando Santos.

Rezerve: 12. Panagiotis Glykos, 13. Stefanos Kapino – 3. Georgios Tzavellas, 5. Vangelis Moras, 6. Alexandros Tziolis, 8. Panagiotis Kone, 9. Kostas Mitroglou, 11. Loukas Vyntra, 17. Theofanis Gekas, 18. Giannis Fetfatzidis, 21. Kostas Katsouranis, 23. Panagiotis Tachtsidis.

Arbitru: Benjamin Williams; arbitri asistenţi: Matthew Cream, Hakan Anaz (toţi din Australia); arbitru de rezervă: Nawaf Shukralla (Bahrein).

COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. COSTA RICA şi GRECIA se întâlnesc în premieră. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Meciul COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO este, probabil, cel mai puţin scontat din optimile de finală ale CM 2014. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO va avea loc duminică, de la ora 23:00, pe RomaniaTV.net. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO.

COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Costa Rica, câştigătoarea Grupei D, a produs două mari surprize la în grupă, 3-1 cu Uruguay şi 1-0 cu Italia, remizând în ultimul cu Anglia, 0-0. Pentru Costa Rica este a doua calificare în optimi, după cea din 1990, când în lot se afla şi jucătorul de origine braziliană Alexandre Guimaraes. Fiul acestuia, Celso Borges, este titular incontestabil în echipa care va juca duminică împotriva Greciei. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Meciul COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO este, probabil, cel mai puţin scontat din optimile de finală ale CM 2014. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO va avea loc duminică, de la ora 23:00, pe RomaniaTV.net. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO.

COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Grecia, clasată pe locul secund în Grupa C, după 0-3 cu Columbia, 0-0 cu Japonia şi 2-1 cu Cote d’Ivoire, s-a calificat în premieră în optimile de finală, obţinând biletele pentru această fază după un penalty transformat în prelungirile meciului cu Coasta de Fildeş. Echipa lui Fernando Santos, care a eliminat România din barajul pentru Cupa Mondială (3-1, 1-1), a marcat cele mai puţine goluri dintre formaţiile calificate în optimile de finală, fiind, totodată, şi singura formaţie care a trecut de grupe cu golaveraj negativ. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Meciul COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO este, probabil, cel mai puţin scontat din optimile de finală ale CM 2014. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO va avea loc duminică, de la ora 23:00, pe RomaniaTV.net. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO.

COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Pentru oricare dintre cele două formaţii calificarea în sferturi va fi cea mai bună performanţă la Cupa Mondială, urmând să întâlnească în faza următoare Olanda. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Meciul COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO este, probabil, cel mai puţin scontat din optimile de finală ale CM 2014. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO va avea loc duminică, de la ora 23:00, pe RomaniaTV.net. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO.

COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Costa Rica a impresionat prin sistemul de joc adoptat, cu un presing continuu, care ţine adversarele departe de propria poartă, fără a lăsa, în acest timp, spaţii ofensivei celeilalte echipe. Joel Campbell s-a dovedit a fi cel mai impresionant om din ofensiva latino-americanilor. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Meciul COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO este, probabil, cel mai puţin scontat din optimile de finală ale CM 2014. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO va avea loc duminică, de la ora 23:00, pe RomaniaTV.net. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO.

COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Grecia a arătat acelaşi joc organizat, agresiv, a cărui principală armă ofensivă este contraatacul şi fazele fixe. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Meciul COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO este, probabil, cel mai puţin scontat din optimile de finală ale CM 2014. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO va avea loc duminică, de la ora 23:00, pe RomaniaTV.net. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO.

COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Meciul dintre Costa Rica şi Grecia se va disputa pe ”Arena Pernambuco” (42.610 locuri) şi va fi arbitrat de australianul Benjamin Williams. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Meciul COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO este, probabil, cel mai puţin scontat din optimile de finală ale CM 2014. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO va avea loc duminică, de la ora 23:00, pe RomaniaTV.net. COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO.

COSTA RICA – GRECIA LIVE VIDEO. Echipele probabile:

Costa Rica: 1. Keylor Navas – 16. Cristian Gamboa, 6. Oscar Duarte, 3. Giancarlo Gonzalez, 4. Michael Umana, 15. Junior Diaz – 10. Bryan Ruiz (căpitan), 5. Celso Borges, 17. Yeltsin Tejeda, 7. Christian Bolanos – 9. Joel Campbell. Selecţioner: Jorge Luis Pinto.

Grecia: 1. Orestis Karnezis – 15. Vassilis Torosidis, 19. Sokratis Papastathopoulos, 4. Kostas Manolas, 20. Jose Holebas – 10. Georgios Karagounis (căpitan), 2. Giannis Maniatis – 18. Giannis Fetfatzidis, 8. Panagiotis Kone, 7. Giorgos Samaras – 9. Kostas Mitroglou. Selecţioner: Fernando Santos.