CROAŢIA-ANGLIA LIVE VIDEO ONLINE la CM 2018 2-1. Finală Croaţia-Franţa la CM 2018

Croaţia a învins Anglia, scor 2-1, după prelungiri, şi s-a calificat pentru prima oară în finala Cupei Mondiale. În finală, naţionala Croaţiei va evolua contra Franţei.

11 iul. 2018, 07:37

UPDATE: Reprezentativa Croaţiei a învins, miercuri, la Moscova, cu scorul de 2-1, după prelungiri, selecţionata Angliei, şi s-a calificat pentru prima oară în istoria sa în finala Cupei Mondiale. Pentru Croaţia au marcat Perisici ’68 şi Mandzukici ‘109, iar pentru Anglia a înscris Tripper ‘5.

În minutul 5, Trippier a deschis scorul din lovitură liberă. Croaţia a egalat în minutul 68, când Perisici a marcat din centrarea lui Vrsaljko.

Perisic s-a înălţat în careu, a trimis către Mandzukic, care a tras pe lângă Pickford.

CROAŢIA-ANGLIA LIVE VIDEO ONLINE la CM 2018. Croaţia-Anglia este o semifinală neaştepată, o premieră în istoria Campionatelor Mondiale, niciuna dintre aceste două naţionale nefiind o prezenţă obişnuită în careul de aşi. Ultima semifinale jucată de croaţi a fost acum 20 de ani, când a pierdut cu 1-2 în faţa Franţei, în timp ce pentru englezi ultima prezenţă în penultimul act datează tocmai din 1990, când erau învinşi la penalty-uri de Germania.

CROATIA – ANGLIA LIVE VIDEO ONLINE STREAMING TVR,  în timp real

CROAŢIA-ANGLIA LIVE VIDEO ONLINE la CM 2018. la acest Mondial, Croaţia a strălucit cu adevărat într-un singur meci, cel cu Argentina, câştigat cu 3-0, iar după faza grupelor a obţinut două calificări succesive în fazele superioare în urma executării penalty-urilor, atât cu Danemarca, cât şi cu Rusia. Spre deosebire de entuziasmul balcanicilor, englezii au abordat Mondialul mult mai pragmatici. S-au adaptat de fiecare dată profilului adversarei şi, cu un atacant de talia lui Harry Kane, golgeterului turneului (6 goluri, 3 din penalty), şi un portar în formă, ca Jordan Pickford, au ajuns până în semifinale, iar specialiştii le acordă statutul de favoriţi în meciul de astăzi.

Selecţionata Angliei va evolua în formula sa obişnuită în meciul cu Croaţia, de miercuri seara, de la ora 21,00 (ora României, TVR 1, TVR HD), pe Stadionul Lujniki din Moscova, în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

În garnitura Croaţiei s-a produs o modificare faţă de meciul din sferturi, selecţionerul Zlatko Dalic renunţând de Andrej Kramaric, care a marcat contra Rusiei, şi titularizându-l pe mijlocaşul defensiv Marcelo Brozovic. Această mutare îi va oferi lui Modric mai multă libertate.

Echipele de start:

Croaţia: 23. Danijel Subasic – 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic – 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic – 18. Ante Rebic, 10. Luka Modric (căpitan), 4. Ivan Perisic – 17. Mario Mandzukic. Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic – 13. Tin Jedvaj, 5. Vedran Corluka, 15. Duje Caleta-Car, 22. Josip Pivaric, 8. Mateo Kovacic, 19. Milan Badelj, 14. Filip Bradaric, 9. Andrej Kramaric, 20. Marko Pjaca.

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire – 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli, 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard, 18. Ashley Young – 10. Raheem Sterling, 9. Harry Kane (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope – 16. Phil Jones, 15. Gary Cahill, 22. Trent Alexander-Arnold, 3. Danny Rose, 17. Fabian Delph, 4. Eric Dier, 14. Danny Welbeck, 21. Ruben Loftus-Cheek, 11. Jamie Vardy, 19. Marcus Rashford.

Arbitru: Cuneyt Cakir; arbitri asistenţi: Bahattin Duran, Tarik Ongun (toţi din Turcia); arbitru de rezervă: Bjorn Kuipers (Olanda); arbitru asistent de rezervă: Sander van Roekel (Olanda)
Arbitru video: Danny Makkelie (Olanda); arbitri asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Bastian Dankert (Germania), Felix Zwayer (Germania)