CUPA ROMÂNIEI. FC Voluntari a obţinut calificarea în prelungiri. Este a doua echipă ajunsă în semifinale

FC Voluntari s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), formaţia CS Mioveni, din Liga a II-a, în sferturile de finală ale competiţei.

29 mart. 2017, 17:36

FC Voluntari a marcat prin Cernat ’13 şi G. Deac ’90+1, în timp ce pentru gazde a înscris Neagoe, în minutul 35.

0-1: Voduţ a pasat cu călcâiul, iar Cernat a deschis scorul cu un şut plasat de la 18 metri.

1-1: Neagoe a înscris cu un şut la colţul scurt direct din lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga.

1-2: Gabriel Deac a luat o acţiune pe cont propriu, a trecut de câţiva adversari şi a marcat cu un şut de la 17 metri. După gol, antrenorul Voluntariului, Dinu Todoran, a fost trimis în tribună.

În minutul 90+4, Novac a primit al doilea cartonaş galben pentru o intrare cu talpa ridicată asupra lui Popa şi a fost eliminat de arbitrul Iulian Dima.

CS Mioveni: Croitoru – Tomozei, Vişa, Stoica, Burnea – Boboc, Biceanu (Vintilă ’90+2) – Neagoe (Rădescu ’71), Năstăsie (A. Popa ’85), Ayza – Staicu. Antrenor: Alexandru Pelici.

FC Voluntari: Gavrilaş – Filipov, Maftei, Spahija, Acsinte – Novac, Marinescu (A. Ionescu ’75) – Popadiuc, Cernat, Ivanovici (G. Deac ’65) – Voduţ (Ad. Bălan ’38). Antrenor: Dinu Todoran.

Cartonaşe galbene: Tomozei ’24, Biceanu ’66 / Voduţ ’33, Acsinte ’62, Novac ’65, ’90+4.

Cartonaş roşu: Novac ’90+4.

Arbitri: Iulian Dima (central) – Imre-Laszlo Bucsi, Gabriel Bârjac (asistenţi) – Alexandru Tudor (rezervă).

Observatori: Stan Prodan, Sorin Cojocaru.

Partida CS Universitatea Craiova – Dinamo Bucureşti se va disputa în această seară, iar meciul FC Viitorul – Astra Giurgiu va avea loc joi.

În semifinalele Cupei României s-a mai calificat echipa Poli Timişoara.