DOSARUL ZILEI, episodul 116: Râmnicu Vâlcea, oraşul primarilor penali

Dosarul Zilei este o investigatie politica marca Silviu Manastire, un produs media unic in Romania, despre coruptia la varf, afaceri cu statul, tunuri de milioane de euro.
Romania TV
16 sept. 2014, 07:35
DOSARUL ZILEI, episodul 116: Râmnicu Vâlcea, oraşul primarilor penali

La Dosarul Zilei ne face o mare placere sa descoperim personaje politice interesante si mai putin cunoscute opiniei publice. Suntem ca niste cautatori de talente. Astazi imi face placere sa-l cunoastem pe primarul interimar al orasului Ramnicu Valcea.

Fostul primar Emilian Francu a fost condamnat in luna martie a acestui an la 4 ani de inchisoare cu executare. Francu a fost ales primar in 2012 din partea USL, dar in cateva luni s-a apucat sa ia spaga de la firmele care lucrau cu primaria. A fost prins, arestat si condamnat la puscarie intr-un dosar care s-a miscat in instanta ca viteza luminii. Pana sa-si dea seama Francu ce se intampla cu el, era deja la mititica. In locul lui, cei de la PSD Valcea l-au numit primar interimar pe un anume Ion Gigi Matei. Personajul este spectaculos si ar putea sa reprezinte un studiu de caz despre cum sa te imbogatesti din politica amestecata cu afaceri.

Gigi Matei este un politician de conjunctura. Initial, a fost un simplu consilier local. Prin 2009, partidul l-a pus sef al Directiei Apelor Olt, o companie de stat unde exista bugete de zeci de milioane de euro, companie care ofera foarte multe contracte de constructie. Gigi Matei este si el un constructor cunoscut in judetul Valcea. El detine cea mai importanta balastiera de pe raul Olt si mai multe statii de betoane. Acum cateva luni, Gigi a ajuns accidental primar interimar la Ramnicu Valcea. Insa el este in primul rand om de afaceri care lucreaza direct tocmai cu firmele care incaseaza bani fie de la primaria Ramnicu Valcea, fie de la alte institutii de stat din judet. Gigi nu stie ce sa faca: ii place mult functia de primar interimar dar ii plac si milioanele de euro ! Situatia lui Gigi Matei miroase de la o posta a incompatibilitate.
Pana in anul 2012, PSD-istul Gigi Matei a detinut functia de director si administrator al companiei EDION SRL- firma detine balastiere si statii de betoane in Valcea – EDION SRL livreaza materiale de constructii, nisipi, pietris si ciment la aproape toate santierele importante din judet. Din declaratia sa de avere din 2014, rezulta ca sotia primarului Gigi a preluat controlul firmei EDION SRL. Societatea familiei Matei a furnizat beton companiei care a realizat statia de eupurare a orasului Ramnicu Valcea. La fel, firma primarului interimar a fost furnizor de materiale pentru blocurile ANL din oras. Atat statia de eupurare cat si blocurile ANL au fost realizate de primaria Ramnicu Valcea unde Gigi Matei a fost pe rand consilier local PSD, viceprimar si acum primar. Coincidenta sau nu, toti oamenii de afaceri din oras, si nu numai, care au lucrari importante in Valcea, apeleaza la firma politicianului! Ultima lovitura data de primarul interimar Gigi Matei este parteneriatul cu firma de constructii din Sibiu, Concefa SA, controlata de controversatul om de afaceri Horatiu Cercel. Amuzant este ca Horatiu Cercel este un apropiat al PDL, acesta fiind intersat sa ajunga deputat portocaliu la un moment dat. Firma lui Cercel, Concefa, a castigat in guvernarea PDL lucrarea de constructie a statiei de cale ferata Râmnicu Vâlcea.
Insa, dupa ce USL a castigat alegerile, Cercel l-a luat partener de afaceri in acest proiect pe PSD-istul Gigi Matei. In documentele oficiale ale companiei Concefa se arata ca firma EDION Valcea este principalul furnizor al societatii. Concefa Sibiu este la randul ei o companie ce a fost umflata in ultimii ani cu bani publici. La Valcea, in spatele Concefa sta firma primarului Gigi Matei. Tot orasul stie apucaturile acestuia in materie de afaceri. Presa locala a relatat ca Gigi Matei isi avantaja firma inca din 2009, cand nu visa sa ajunga primar la Ramnic. Cand era sef al directiei de ape Olt, Matei isi dadea bani propriei firme, direct, fara rusine.
Gigi Matei se considera probabil inteligent deoarece folosese aceasta metoda de a combina afacerile si politica. Matei nu ia direct banii de la stat, ci prin intermediul altor firme, care ii platesc materiale de constructie. Ce uita Gigi Matei este ca la Valcea, in ultimii 10 ani, au fost arestati cei doi primarii orasului: Mircea Gutau si Emilian Francu. El este al treilea si nu-l vad bine in lunile urmatoare…

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce bine arată Mara Banică în costum de baie, în Maldive! Imagini senzaționale cu prezentatoarea de la Antena Stars | VIDEO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Povestea șocantă a unei femei care a văzut cum prietena ei e mâncată de rechin. „A fost exact ca în filmul Jaws”
Capital.ro
Fiul secret al lui Vladimir Putin. Cum arată cel de-al doilea fiu al liderului de la Kremlin (FOTO)
Playtech.ro
În ce oraş se află sabia lui Ştefan cel Mare? Răspunsul este greşit de 90% dintre români, din păcate. E mai simplu decât se crede
Adevarul
„Țiganii, țiganii”. „Intelectualii” kosovari, trivialități la adresa românilor, după victoria FCSB de la Priștina
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte pe care interpreta de muzică din Timișoara a mai apucat să le scrie înaintă să moară! Ți se rupe sufletul. Câtă durere
Evz.ro
Detaliile secrete ale înțelegerii dintre Radu Budeanu și G4Media
Prosport.ro
Apariția care le-a tăiat respirația. Cea mai frumoasă prezentatoare TV din Albania a atras toate privirile
kanald.ro
Cătălina și Andrei sunt cei doi soți implicați în accidentul grav din Târgu Frumos. Bărbatul a murit pe loc, iar soția sa și cele două fetițe se luptă acum pentru viața lor
Cancan.ro
Cauza morții artistei Emilia Istvan. De ce s-a stins din viață Mili de la Timișoara
iamsport.ro
Dan Alexa a rămas perplex! Ce făcea Tamaș la 9 dimineața după o noapte de beție: ”Bă, ești nebun?!”
MediaFlux
Zi decisivă pentru pensii și economie! Se decide astăzi soarta României
stirilekanald.ro
Judecător, torturat, mutilat și ucis lângă tribunalul unde lucra. Filmul complet al crimei șocante
Un fermier de 30 de ani a murit pe câmp, strivit în mașina de balotat