Fiica celebrului Jackie Robinson în România, la Baseball Festival, în Complexul Studenţesc Tei, din Bucureşti

Sharon Robinson, fiica celebrului jucator de baseball Jackie Robinson, a sosit luni in Romania pentru manifestarile organizate de Ambasada SUA, cu ocazia Zilei Independentei si cu ocazia festivalului de baseball care va avea loc miercuri, dupa ora 17:30, in Complexul Studentesc Tei.
Alina Costache
04 iul. 2017, 12:56
Fiica celebrului Jackie Robinson în România, la Baseball Festival, în Complexul Studenţesc Tei, din Bucureşti

Sharon Robinson a participat, ieri, alături de trei vedete din baseballul american, Scott Erickson, Marlon Anderson, Latroy Hawkins, dar și de numeroși fani ai sportului din România, la difuzarea filmului biografic „42″. Pelicula  spune povestea jucătorului Jackie Robinson prima persoană afro-americană care a jucat în liga americană de baseball (Major League Baseball).

Mâine, Sharon Robinson va fi prezentă la primul festival de baseball din Romania, unde va arunca mingea de dubut a meciului revanșă dintre selecționata soldaților americani din baza de la Mihail Kogălniceanu și echipa națională a României! În aprilie, la Constanța, România a învins SUA cu 7-2!

Revanșa are loc miercuri, 5 iulie, începând cu ora 5:30pm, la Complexul Studențesc Tei, din Capitală. Meciul de baseball este parte din Proiectul Jackie Robinson, o inițiativă româno-americană de promovare a valorilor sportului în România. La eveniment va fi prezent și Ambasadorul SUA Hans Klemm, ministrul tineretului si sportului, dar si alte oficialitati.

Jackie Robinson a devenit un nume de referință pentru lupta pentru egalitate, pentru combaterea discriminării rasiale, dar și pentru promovarea diversității și a toleranței.

A debutat pe 15 aprilie 1947 în Major League Baseball, devenind astfel primul jucător de baseball profesionist de culoare. În același an a primit titlul de Debutantul Anului, stabilind pe parcursul carierei mai multe recorduri.

Numărul 42 – cel purtat de Jackie Robinson – a devenit un număr simbol, fiind retras de la toate echipele profesioniste americane în semn de omagiu. În fiecare an, în SUA, cu ocazia zilei de 15 aprilie, se marchează acest moment de referință.

Semnificația lui Jackie Robinson depășeste zona de baseball – devenind un nume de referință pentru lupta împotriva discriminării de orice fel.

Reamintim ca maine, 5 iulie, incepand cu ora 5:30pm, la Complexul Studentesc Tei, in Bucuresti, va fi organizata o sarbatoare a baseballului, sub numele Baseball Festival. Acesta va fi primul festival de baseball din Romania. Evenimentul este parte din Proiectul Jackie Robinson, o initiativa romano-americana de promovare a valorilor sportului in Romania. Va fi prezent Ambasadorul SUA Hans Klemm, trei fosti jucatori din Major League Baseball, precum si doamna Sharon Robinson, fiica celebrului jucator de baseball Jackie Robinson.

Unul dintre evenimentele de interes – meciul revansa dintre selectionata soldatilor americani din baza de la Mihail Kogalniceanu si echipa nationala a Romaniei! In aprilie, la Constanta, Romania a invins SUA cu 7-2! Miercuri are loc revansa, iar vedetele din MLB vor juca si ele maine.

In plus – veti vedea o demonstratie de baseball a unor echipe talentate din tara, precum si concursuri de aruncari si de lovituri de baseball la care este incurajata participarea tuturor celor prezenti: Home Run Derby si the Fastest Pitch.

Va fi o dupa-amiaza relaxata, in stil american, cu sport, concursuri, mancare buna – vor fi prezenti cativa dintre cei mai cunoscuti producatori de street-food din Bucuresti! – dar si multe alte surprize.  Intrarea este libera!

Printre organizatori – Federatia Romana de Baseball si Softball, Ambasada Romaniei din SUA, Ambasada SUA in Romania, MTS si SNSPA. Agerpres este partener media al Federatiei.

Actiunea are loc in Complexul Studentesc Tei, aflat la doi pasi de strada Barbu Vacarescu. Mai multe detalii, pe Facebook, pe pagina FRBS, sau pe www.baseball-softball.ro

 

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka a scris un mesaj din cinci cuvinte după ce a ajuns în China. Ce a spus numărul 1 mondial
Capital.ro
Călin Georgescu și soția sa au primit interdicție. Cristela Georgescu a răbufnit public: Noi nu avem voie. Oamenii nu știu ce e în sala de judecată
Playtech.ro
Traseul complet al ciclonului Barbara: „Se mișcă rapid, dar intensitatea e neobișnuită”, avertizează ANM
Adevarul
Fiii lui Putin și ai fostei gimnaste Alina Kabaeva trăiesc „sub acoperire”. Presa le-a dezvăluit numele și fotografiile
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
UPDATE Şcolile din Capitală vor fi închise pe 8 octombrie, din cauza ciclonului. În ce alte județe s-a anunțat suspendarea cursurilor
Cancan.ro
Gestul intim dintre Dan Alexa și Alina Pușcău, de la Asia Express 2025. Ce s-a întâmplat noaptea, de fapt, între cei doi
iamsport.ro
Decizia regretată de Dorinel Munteanu ”din prima zi”: ”Eram bulversat!”
MediaFlux
Alertă meteo de ultimă oră! Vremea face ravagii
stirilekanald.ro
„Un gest criminal!” Mama Andreei Cuciuc face acuzații grave. E convinsă că moartea fetei nu a fost întâmplătoare: „O clipă de neatenție și viața ei s-a sfârșit”
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar